На Львівщині вперше цьогоріч виявили архів ОУН-УПА

На Львівщині вперше цьогоріч виявили архів ОУН-УПА

Учора на Львівщині вперше цього року знайшли історичні документи, пов’язані з ОУН-УПА.

Бідон із повстанською літературою періоду 1940-1950-их рр. виявив мешканець Бродів, який повідомив про знахідку керівнику місцевого музею.

Про це йдеться на сайті brodyhistory.org.ua. У бідоні виявлена ідеологічна література, листівки, агітки, а також повстанський звіт, щоденник 1950 року. Більшість знахідок, за попередньою інформацією, належать до періоду 1948 – березня 1951 року. Зокрема в бідоні були знайдені світлини (чоловіка, трьох дівчат чи жінок і фото дитини), які, очевидно, повстанець носив із собою. На одному документі зазначено псевдо підпільника – «Степко».

Директор національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий розповів, що такі бідони час від часу знаходять, утім, цього року це перша знахідка, про яку стало відомо. «На Бродівщині була доволі сильна мережа ОУН, а також активним було населення, яке не лише підтримувало, а й безпосередньо брало участь у визвольному русі. Добре, що є люди, які розуміють, що такі знахідки цінні й що вони, ці документи, мають бути збережені та доступні для всіх охочих.

Історик зауважив, що кожна така знахідка важлива з наукової точки зору. «Будь-яка знахідка повстанських документів сама собою є цінною для істориків і краєзнавців. За знайденими документами можна досліджувати ареал поширення не лише мережі ОУН, а й загалом – межу відповідної пропагантивної літератури.

У таких архівах є звіти про діяльність підпілля, імена людей: учасників підпілля, цивільних, які могли постраждати внаслідок репресій радянської влади. Тому ця інформація для дослідників є дуже цінною», – каже директор музею. Руслан Забілий розповідає, що таку літературу, яку знайшли на Бродівщині, розповсюджували з рук в руки, адже іншого способу не було. А пропагандистська робота була однією з важливих складових українського визвольного руху. «Це один із засобів комунікації підпільників із населенням. У такій літературі висвітлювалась не лише діяльність підпілля, але також розкривались методи і засоби боротьби радянської влади проти цивільного населення у вигляді різних репресивних заходів. У 1948-1949 роках проводились цілі підпільні кампанії щодо того, аби населення не вступало в колгоспи. З цією метою виготовляли багато листівок із відповідними закликами. А, наприклад, 1947 року закликали не брати участі у виборах до Верховної ради УРСР. Це все були елементи боротьби», – зазначив історик.

Тетяна ЯВОРСЬКА

Джерело: dyvys.info.

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: На Львівщині вперше цьогоріч виявили архів ОУН-УПА

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У межах створення Нацкорпусу кримськотатарської мови опрацьовано понад 700 матеріалів

Під час роботи над створенням Національного корпусу кримськотатарської мови, яке ініціювало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, фахівці вже опрацювали понад 700 матеріалів

Британська академія дизайну обкладинок оголосила переможців

Премія Британської академії дизайну обкладинок (ABCD) оголосила переможців під час 10-ї церемонії нагородження ABCD. Про це повідомили на твіттер-сторінці академії.
Девід Пірсон отримав

У бою на Бахмутському напрямку загинув журналіст Олександр Цахнів

Журналіст інформаційного агентства «Вчасно» Олександр Цахнів загинув у бою на Бахмутському напрямку. Про це повідомили на сайті агентства.
37-річний Олександр Цахнів був родом із шахтар

Життя української класики в англійських перекладах

2023 рік. На театральних сценах Лондона, а згодом Кембриджа та Оксфорда йде «Кассандра» Лесі Українки. Чи могла про таке мріяти Лариса Косач? Ця вистава нині не лише привертає увагу до

«Заважає мова – геть до ростова!»: за рік в Україні кількість…

Частка громадян України, які спілкуються українською мовою в повсякденному житті, зросла до 71% порівняно з 2021 роком, коли цей показник становив 64%.

Про це свідчать результати опитування, фонду «Д

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"