На Волині знайшли трафарети часів ОУН і УПА для агітаційних графіті

На Волині знайшли трафарети часів ОУН і УПА для агітаційних графіті

У селі Ощів Горохівської територіальної громади розкопали металеві таблички, які ймовірно належали повстанцям Горохівської округи ОУН і УПА й використовувалися від 1943 року. Про це повідомив директор Берестечківського народного історичного музею Олег Дергай для видання «Район.Історія».

Вони містять заклики до свободи й незалежності. Зокрема, спонукали народ боротися з радянськими й німецькими окупантами.

 

 

Трафарети випадково розкопали на одному з дворів під час будівництва. Вони пролежали в землі на глибині 1,5 метра не менше 80 років. 

 

Олег Дергай припустив, що ці трафарети розміру 53 на 23 сантиметри використовувалися для нанесення тексту на стінах урядових установ. Про це свідчать цвяхи більших та менших розмірів, призначені для кріплення. 

 

«Для цього одна або декілька людей прикріплювали табличку в обраному місці, замальовували її фарбою та швиденько втікали», — зазначив Олег Дергай.

 

 

Написи на металевих табличках — українською і російською мовами, адже деякі з них робили для росіян із закликом повалити більшовицьку владу і створити свою незалежну державу.

 

Історик звернув увагу на особливість шрифту і наявність граматичних помилок. Замість російської літери «и» в написах на табличках часто використовується українська «і», тож, ймовірно, людина, яка виготовляли ці трафарети, недосконало володіла російською мовою.

 

Пошкоджені або невдало написані літери укріплювали алюмінієвими й мідними дротиками, а також металевими заклепками.

 

 

Через те, що таблички багато років пролежали під землею, деякі написи прочитати важко. Директор музею спробував власноруч відреставрувати таблички, які «свого часу мали досить велику силу». Трафарети були загорнути в домоткане полотно або мішковину, про що свідчать незначні залишки ворсу. Олег Дергай додав, що лицева сторона трафаретів забруднена фарбою, схожою на ґрунтовку для металу. Ймовірно, вона була саморобною, оскільки змивається водою

 

Трафарети повстанців стали експонатами Берестечківського народного історичного музею.

 

Як повідомлялося, Американська асоціація бібліотек додала англомовну книжку Володимира В’ятровича і Любомира Луцюка «Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух» до списку найкращих історичних матеріалів, опублікованих у 2022 та 2023 роках. Пізніше цю книжку вилучили зі списку. Українська бібліотечна асоціація (УБА) закликала Американську асоціацію бібліотек повернути книжку до цього до списку.

 

 

Воля народам, воля людині: іконічні бандерівці й українська символіка у гравюрах Хасевича

Оригінал статті на Suspilne: На Волині знайшли трафарети часів ОУН і УПА для агітаційних графіті

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Видавництво знищило наклад книжки «Детектив Дупка»

В українському видавництві «Моя книжкова полиця» були змушені знищити наклад книжки «Детектив Дупця» через помилки в українському виданні. Про це повідомили у соцмережах видавництва. 
«

Прийом творів на Літературну премію Ірпеня продовжено до 1 квітня

У зв’язку з численними проханнями учасників, дедлайн подачі літературних творів на здобуття Літературної премії Ірпеня за 2024 рік продовжено до 1 квітня 2025 року. Про це повідомили засновник премії, СЕ

У Лондонської книжкової виставки знову нова директорка

Новою директоркою Лондонської книжкової виставки (LBF) стане Емма Лоу. Про це повідомляється на сайті Лондонської книжкової виставки.
Емма Лоу обійме посаду директорки у липні 2025 року

У Полтаві відбудеться книжковий фестиваль

З 20 по 22 червня 2025 року в Полтаві відбудеться великий книжковий фестиваль. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив його організатор, письменник і військовий Віталій Запека.
Фести

Єдиний, хто не втомлюється, – час: Ліні Костенко – 95

Хто з нас не мріяв, не зізнавався в коханні, не сумував і не підбадьорював інших, декламуючи Ліну Костенко? Хто не вчив напам’ять уривки із «Марусі Чурай», хто не переписував у щоденник

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"