Місце сили й натхнення. Українська літературна резиденція в Ірландії

Місце сили й натхнення. Українська літературна резиденція в Ірландії
Максим Беспалов

Є місце, яке мене надихає. Тобто таких місць у світі багато, проте одне з них – особливе. На перший погляд, це абсолютно пересічне містечко в Ірландії. Населення Вотервіля становить три або чотири сотні людей, там є два магазини і три паби, кілька готелів, узбережжя Атлантики й безкінечність зеленого кольору довкола.

Я бував у Вотервілі разів сім чи вісім і, сподіваюся, ще побуваю не менше. Бо це чи не єдине місце на землі, де я почуваюсь як удома, а може, навіть трішечки краще. Для мене цей куточок десь у ведмежих землях далекого Смарагдового острова став місцем сили та місцем натхнення. І не тільки для мене – Вотервіл пишається тим, що став другим домом для Чарлі Чапліна. Багато років поспіль метр кіно щоліта приїжджав у містечко, щоб разом зі своєю великою родиною провести там відпустку – гуляти природі, ловити рибу, ділитися з місцевими чоловіками плітками в пабі та веселити дітлахів кумедними історіями. «На згадку про Чарлі, одного з нас» – така табличка стоїть на монументі, який постав на набережній Вотервіля кілька років тому.

Цікаво, що про Вотервіл Чапліну розказала інша легенда кіно – Волт Дісней, який першим із відомих людей закохався в зовсім не пересічне ірландське містечко й був його частим гостем. Щось незрозуміле літає там у повітрі, притягує до себе творчі особистості, закохує й більше не відпускає їхні душі.

Не маю права згадувати себе в одному реченні з Чапліним і Діснеєм, тому власну історію почну взагалі з іншого абзацу.

Я дізнався про Вотервіл випадково. Навіть не дізнався, а просто проїжджав через це містечко туристичним автобусом, десятки яких щодня возять туристів одноденним автомобільним маршрутом Кільце Керрі – наймальовничішою дорогою Ірландії. Населений пункт швидко промайнув у мене за вікном, я відчув якесь дивне піднесення, проте не встиг насолодитися цим відчуттям, як автобус уже рушив далі, бо на нашу групу чекав обід в ресторані за декілька кілометрів від Вотервіля.

За кілька місяців я вже цілеспрямовано повернувся саме у Вотвервіл. Повернувся, щоб закохатися на все життя. Відтоді я часто буваю в цьому куточку Ірландії, маю там знайомих, друзів, улюблені місця та маршрути прогулянок. Це місце мене незмінно надихає.

 

І в 2020 році я зрозумів, що не можу більше тримати в собі це знання й ці почуття, а хочу ділитися ними з іншими. Я навіть написав книжку про Ірландію, в якій присвятив Вотервілю великий і дуже важливий розділ. Проте й цього мені мало. Цього року я хочу відвезти туди інших українських письменників. Чому тільки я маю право надихатися цим місцем? Воно спільне, просто мало хто знає про нього. Чаплін знав, Дісней знав, я знаю, а тепер знають також усі, хто читає зараз мої слова.

До речі, цікавий факт. Неподалік пам’ятника Чарлі Чапліну на набережній Вотервіля в 2019 році відкрили також пам’ятний знак першим кельтам, які висадилися тут із човнів на території своєї майбутньої батьківщини – острова Ірландія. Вважається, що саме звідси кельтська мова та кельтська культура почала поширюватися Смарагдовим островом. Отже, навіть стародавні воїни-мандрівники відчули особливий дух цього місця.

Восени 2020 року я зрозумів, як саме можу поділитися своїм місцем натхнення з людством. Я хочу провести у Вотервілі Українську літературну резиденцію – привезти туди кількох українських авторів і дати їм час, щоб відчути це місце, полюбити його, впустити в серце й надихнутися, як надихаюся ним я.

Мій план – знайти фінансування для чотирьох авторів / авторок і перекладачів / перекладачок.

Місце проживання – кілька котеджів у туристичному котеджному комплексі Lough Currane Holiday Homes. У кожному будинку є кухня, велика вітальня, три санвузли і три або чотири спальні кімнати. Кімнати двомісні, тому приїжджати можна з коханими чи друзями.

Десь у другій половині весни я оголошу відбір заявок на резиденцію. Займатиметься відбором Український ПЕН – ця поважна організація, членом якої я маю честь бути, зголосилася стати партнером Української літературної резиденції в Ірландії.

Звісно, ідея моя може видаватися божевільною, проте я абсолютно впевнений у тому, що зможу її реалізувати – зібрати гроші та організувати чудову резиденцію у віддаленому й атмосферному куточку Ірландії.

Але хочу, щоб сама ця ідея української культурної події далеко за межами України вже зараз надихнула не тільки мене, а й багатьох інших людей.

Звісно, головне питання – це фінансування. Я не хочу просити у людей гроші під чесне слово та свій авторитет. Натомість пропоную всім охочим отримати дещо навзаєм. Вище я згадував, що торік вийшла моя книжка про Смарагдовий острів. Вона називається «Усе, що ви знаєте про Ірландію, – правда, але…» Це збірка художніх репортажів, де я описую місця, події та людей, яких зустрів, побачив і спробував зрозуміти.

Ця книжка і стане першим рушієм збору грошей на Українську літературну резиденцію в Ірландії. Роздрібна ціна одного примірника в книгарнях – 195 гривень, але я пропоную всім охочим купити її у мене з моїм автографом за ціною 250 грн. 75 гривень із кожної проданої книжки піде на створення грантів для української резиденції.

Мета проєкту спільнокошту зібрати 75000 гривень на поїздку чотирьох учасників резиденції в Ірландію. Ці гроші покриють транспорт, проживання та візу (а також частково їжу й напої).

Письменники, перекладачі або культурні менеджери також можуть узяти участь у резиденцій на платній основі. Вартість проживання впродовж тижня в локації резиденції коштує 300 євро. Окремо оплачується також переліт в Ірландію (близько 150 євро в два боки), віза (60 євро) і транспорт до місця резиденції (40–50 євро).

До того ж узяти участь в резиденції може будь-хто, закоханий у Смарагдовий острів (але не більш ніж 12 людей). Вартість проживання в такому разі становитиме 400 євро за одного, або 350, якщо їдете вдвох і плануєте жити в окремій двомісній кімнаті. 100 євро з цих грошей підуть на створення додаткових грантів для українських письменників і перекладачів, які братимуть участь у резиденції.

Я обіцяю проконсультувати всіх з питань отримання ірландської чи британської визі. У мене неабиякий досвід у цьому питанні.

І тут я звертаюся до всіх-всіх-всіх! Будь ласка, купуйте книжки для себе, для друзів, поширюйте цей блог, радьте мою зелену книжку знайомим і, звісно, ставайте учасниками резиденції на різних засадах.

Читайте також: Тетяна Редько. А ви знаєте Ірландію?

 

Оригінал статті на ЛітАкцент: Місце сили й натхнення. Українська літературна резиденція в Ірландії

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Найбільше українці скаржаться на російську мову на сайтах

За 5 місяців 2023 року на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1650 звернень громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови

Книжковий Арсенал-2023 оголосив програму

Оголосили програму XI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал». Її розмістили на офіційному сайті фестивалю.
Одинадцятий Книжковий Арсенал (КА) відбудеться 22-25 червня. До програми ф

У музеї Булгакова не відмиватимуть облиту фарбою меморіальну табличку

Наприкінці травня київський музей Міхаїла Булгакова оновив меморіальну табличку з барельєфом російського письменника, яку невідомі облили червоною фарбою. Музей вирішив зберегти дошку «

Андрій Содомора. Дружба

Хай знає тиран собі на біду,

Що друга я зроду не підведу,

Нехай довершить свою пімсту,

Та ціну складе побратимству.

Ці рядки – з поезії Фрідріха Шіллера «Зарука» (die Bürgschaft) у перекладі

Пішов з життя ілюстратор Олександр Міхнушев

На 68-му році життя помер відомий український ілюстратор, графік, карикатурист Олександр Міхнушев. Про це у фейсбуці повідомила палеогеографиня Наталя Герасименко.
«Пам’ятаю його у 80-і

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"