Миколі Мушинці, найвідомішому українцеві Словаччини, виповнюється 85 років

Миколі Мушинці, найвідомішому українцеві Словаччини, виповнюється 85 років

Миколі Мушинці, найвідомішому українцеві Словаччини, виповнюється 85 років. Доктор, професор, академік і «перший лемко» Микола Мушинка з нагоди свого ювілею отримав Орден князя Ярослава Мудрого – його нагородив 22 січня 2021 року президент України Володимир Зеленський. Про це повідомляє radiosvoboda.org.

А низка високих наукових титулів є свідченням тривалої, наполегливої, цілеспрямованої роботи Миколи Мушинки (народився 20 лютого 1936 року), уродженця села Курів на Пряшівщині, який на початку своєї дороги зумів визначити її головні цілі: україністика в усьому її багатстві – фольклор, історія, література, мовознавство.

Допитливий до оточення, з прагненням відкрити не тільки для себе, але й для земляків красу і багатство народної творчості, проїхав він усю Пряшівщину, потім дорога привела його в Україну, до Києва. Тут доля зблизила Миколу Мушинку із «шістдесятниками» Іваном Дзюбою, Іваном і Надією Світличними, Лесем Танюком, Михайлиною Коцюбинською, Іваном Драчем, Дмитром Павличком, Іваном Гончаром.

Знайомство з дисидентами – важлива сторінка життя, і вона не залишилась поза увагою комуністичних карних органів. А в 1968 році за протест проти окупації Чехословаччини військами Варшавського пакту Миколі Мушинці заборонили займатись науковою працею. Так від 1971 року вчений став пастухом, працював кочегаром, не цурався жодної роботи, лише б дочекатись волі. З падінням комуністичного режиму Микола Мушинка був у 1990 році реабілітований і з головою поринув у наукову і громадську роботу.

Миколу Мушинку добре знають в Україні, а також в українських наукових і мистецьких колах повсюди у світі: в Канаді, у США, в Німеччині, у Франції, Чехії, Австралії. Завдяки його наполегливій роботі вдалось повернути до життя історію Музею визвольної боротьби України в Празі, урятувати унікальну збірку творів Івана Кулеця – професора Української студії образотворчого мистецтва в Празі, яку вчений передав до Українського музею у Свиднику.

Іще один щедрий дар – урятована Миколою Мушинкою збірка творів Олекси Новаківського. У 2016 році вона збагатила Львівський музей українського мистецтва – нині Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького.

При цьому дародавець зазначив: «Мені батько говорив: не давай допомогу тому, хто є багатий, але давай тому, хто є бідний. Сьогодні Україна не є багатою, але заслуговує, щоб я передав їй, мушу сказати, і моє найбільше культурне багатство».

Тим «багатством» став також урятований Миколою Мушинкою архів Олександра Олеся, який 2018 року поповнив фонди Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України.

Микола Мушинка серед перших відкрив українське коріння відомого американського художника, одного із засновників поп-арту Енді Варголи (1928–1987). Також ми завдячуємо вченому віднайденням поховань багатьох відомих українців: командира УПА Степана Стебельського, дружини літературозавця Сергія Єфремова Онисі Дурдуківської, правника Станіслава Дністрянського.

Микола Мушинка – почесний доктор (Doctor honoris causa) Національного університету «Острозька академія», Дрогобицького державного педагогічного університету, Ужгородського національного університету. Він іноземний член НАН України, академік міжнародної Академії богословських наук, професор Українського вільного університету в Мюнхені.

Учений є також ініціатором проведення багатьох наукових україністичних конференцій, де його виступи завжди збирають велике коло зацікавлених. Микола Мушинка – автор близько 50 самостійних публікацій і понад 1000 наукових і науково-популярних статей.

Його працездатність викликає пошану, про що свідчить низка високих державних нагород, серед яких, зокрема, всеукраїнська літературна премія імені Зореслава (2016 рік), а також ювілейна медаль «25 років Незалежності України» (2017 рік).

Микола Мушинка – активний член українського життя на Пряшівщині. Він заснував і від 1990 року очолює Асоціацію україністів Словаччини, а також Наукове товариство імені Тараса Шевченка (засноване в 1994 році).

«Микола Мушинка – видатний словак і великий українець» – так характеризує вченого український етнолог Оксана Данилюк-Кульчицька. А журналіст Ярослав Шуркало говорить про Миколу Мушинку як про «найвидатнішого і найпродуктивнішого науковця-україніста у повоєнній Словаччині, який непохитно стоїть на українських позиціях».

У своїй книжці «Колеса крутяться» (Пряшів, 1998 рік) Микола Мушинка запрошує перейти стежками його життя. У день 85-ліття вченого цим запрошенням треба скористатись, щоби підтримати найвідомішого українця Словаччини на його дорозі.

Оксана Пеленська

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Миколі Мушинці, найвідомішому українцеві Словаччини, виповнюється 85 років

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Дарую обкладинку.

Дарую обкладинку.

Привітик від атора!

Привіт, мої любі!

Даю про себе знати, оскільки давненько від мене не було нічого чутно. Хочу сказати, що мені приємно інколи заглядати на сторінку і бачити нові зірочки, відгуки і, навіть, нагороди! Це все просто гріє мені

Дві книжки за ціною однієї! Знижка!!!

Привіт, мої друзі!

Завтра на вас чекає приємна знижка на дилогію

“ЗА КРОК ДО ЩАСТЯ”

Історія, яка надовго залишиться в ваших серцях!

Не пропустіть нагоди придбати шалено-емоційний роман за нижчою ціною!

Бажаю

Пані та панове! Нейронет!

Вітаю вас, любі мої! На Букнеті новий конкурс, а мене муха вкусила і не відпускала, доки не поставила фінальну крапку. Дякую їй, що не загризла. :))) Тепер справа за вами. Буду у захваті, якщо прочитаєте і додасте коментарі на

Так все ж таки серце чи розум?

Сьогодні о 20°° у “Вдрузк або Я не хотіла”

  — Навіщо ти сюди прибігла?! Ну?! Скажи мені?!

 — Я вже сказала!

  — Ні, не треба мені заливати про Опру! Прошу, не бреши! Навіщо ти сюди прибігла?!

  Я

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"