Медвинська республіка – відновлено

Медвинська республіка – відновлено

Медвинська республіка – відновлено

Historia est magistra vitae – історія вчителька життя

Я наразі, крім того, що пишу розважальну історію про Марокканські пригоди Пацанки та не розважальну, але сподіваюся цікаву історію (Я вірю в тебе) про хлопця, який повернувся з АТО скаліченим вивчаю двадцяте століття для роботи над серйозною працею, яка стосуватиметься саме цього періоду. У зв’язку з цим мою увагу привабило медвинське повстання, про яке й хочу розповісти.

Історія про спотворення історії, або як три роки на Київщині існувала окрема республіка й підручники про неї призабули.

 

Що ми взагалі знаємо про події 1917-1919 років? Крім Аврори, яка чомусь пальнула в палац та того, що перемогли більшовики. Мало знаємо і тільки те, що було треба, бо ж історію пишуть переможці.

Отже, на Київщині, в селі Медвин існувала республіка. Як? От так. Зібралася місцева громада та представники сусідніх сіл (1919) й вирішили, що в бардаку, який відбувається, а тоді був справжній безлад. Влада постійно змінювалася, як в тому фільмі про весілля в Малинівці, коли мужик шапку міняв і кричав: “Власть меняется!”.  Хто тільки не приходив на Київські землі: більшовики, меншовики, есери, петлюрівці, денікінці… ну і дістали народ, довели. Отже, селяни вирішили, що вони тепер окрема республіка й заручившись підтримкою УНР, створили власний уряд, військо та товариство “Просвіта”, яким керував легендарний бандурист того часу Антін Петюх. 

Управлялися вони досить успішно й справи пішли в гору, а так, як поміщиків не було й землі ще до того розподілили, господарська українська душа мала де розгорнутися. 

Проте більшовики зміцнювали позиції і якась там суверенна республіка в їхні плани не входила. Тож вони присилали своїх представників з вимогами: то продуктів дайте, то чоловіків для фронту, то взагалі не викаблучуйтеся й примикайте до решти… 

Ну дістали ті посли тож їх одного дня вбили й в ополонку покидали. Почали більшовики війська слати, не великі, так загони. Тож селяни чули заклик, кидали городи й хапаючи вили йшли на зустріч ворогу й таки давали відсіч. Трималася республіка три роки. Уявіть! кілька сіл протистояли такому тискові. 

Але їхня доля була визначеною. Коли дійшло до Москви, на придушення Медвинського повстання вислали кінний загін Будьонного. Ту саму легендарну “конницу Будьонного”.  

Ці виродки прийшли в село, взяли в заручники чоловіків від вісімнадцяти до тридцяти років (за різними даними від 80 до 300 осіб) й почали вимагати продукти для продрозгорстки. А на ранок всіх застрелили, поранених порубали шаблями…

Криваві були часи. Поступово більшовики перемогли, хто міг втекти в еміграцію, хтось намагався воювати партизанськими методами, більшість причетних до повстання (а це майже все село) знищили, заморили голодом, деяких добивали вже в 1939. Стирали навіть пам’ять про це відчайдушне повстання.

Зараз Медвин тихе село поряд межі з Черкаською областю. Немає вже того розмаху, як був колись. Лишень камінь біля будинку культури встановлений за незалежності та високий хрест над урочищем, де відбувся розстріл нагадують про ті часи.

І може б ніхто не дізнався про Медвинську республіку, та один емігрант, на ім’я Іван Дубинець в Америці написав книгу “Горить Медвин” і її примірник нелегально доправили в рідне село. Люди читали під каганцями, переписували від руки, тримали свою пам’ять в таємниці, щоб вже зараз розказати дітям про славне минуле.

А мій підручник писав про героїчних червоних, які боролися з “бандитськими загонами”… історія річ суперечлива.

Оригінал статті на Букнет: Медвинська республіка – відновлено

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"