Маленькі генії та великі таємниці: три причини прочитати «Академію дослідників»

Маленькі генії та великі таємниці: три причини прочитати «Академію дослідників»

Труді Труїт. Таємниця «Туманності» / пер. з англ. Ганни Яновської. — Харків : Жорж, 2021. — 208 с.

Труді Труїт. Перо кречета / пер. з англ. Ганни Яновської. — Харків : Жорж, 2021. — 208

Як запалити сучасних підлітків, звиклих до гаджетів, бажанням вивчати, пізнавати, досліджувати світ? Показати, що цей процес може бути яскравою пригодою! У пригодницькій серії «Академія дослідників», яку Труді Труїт створила, базуючись на реальних подорожах і дослідженнях National Geographic, майже-фантастичні наукові досягнення і розробки поєднуються дозволяють втілювати неймовірні речі, переживати неповторні емоції й розплутувати старанно приховані секрети. В українському перекладі наразі вийшло дві книжки із наявних шести.

Обравши успішний сеттінг (школа закритого типу для дітей, які мають якісь особливі здібності, у цьому випадку — талант і любов до науки), авторка одразу зайшла з козирів. «Академія дослідників», у яку потрапляють головні герої, — то такий собі Гоґвортс для юних геніїв, де роль магії виконує наука. Тут вони під керівництвом професорів опановують різноманітні природничі та суспільні науки, від антропології й журналістики до наукових інновацій та океанографії, а також навички виживання у різноманітних умовах. Курс навчання включає  експедицію на кораблі «Оріон» найцікавішими місцями планети для застосування отриманих знань на практиці. А в підсумку кожен має представити власну розробку чи проєкт і може виграти престижну нагороду — «Полярну зірку». З цього уже вимальовується непоганий сюжет, еге ж? Але авторка додала ще кілька важливих складових: головний герой з драматичною родинною таємницею у минулому, квест із пошуку скарбу (хоч і не в буквальному сенсі) та інші фішки, які, здається, мусять приректи цю серію на успіх. Роздивимося їх зблизька?

Таємниця «Туманності» і пошук коштовності

Детективно-пригодницька лінія серії пов’язана із постаттю головного героя, сина науковиці Круса Коронадо, одного з юних дослідників. Його мама, яка займалася науковими розробками в одному з підрозділів, пов’язаних з «Академією», загинула багато років тому за загадкових обставин. Але коли хлопець повернувся в «Академію», то з’ясовував кілька несподіваних речей: мамина смерть не була випадковістю, за нею стоїть таємнича організація, що зветься «Туманність»; з невідомих причин найняті нею особи полюють на нього — спершу щоб змусити забратися з «Академії», потім щоб забрати важливу для нього річ, а згодом щоб убити; довіряти не можна практично нікому, адже зловмисники проникли в ряди співробітників «Академії».

 

Крім того, незабаром Крус отримує завдання від мами, точніше — її голограми:  знайти частинки артефакта, на якому вона записала свій винахід, важливий для людства. Місця схованок зашифровані загадками та підказками, тож Крус та його друзі мусять поламати голови над ними. І читачі заодно також мають нагоду помізкувати й спробувати розв’язати загадку швидше, ніж герої книжок.

 

Квести, шифри, ребуси — ними просто-таки нашпиговані книжки серії, вони додають інтелектуальної «перчинки» й азарту читачам. А лінія з таємничими переслідувачами — драматичності та екшену, завдяки яким романи серії можна легко назвати гостросюжетними.

Коли професорка — твоя тітка, та інші проблеми підлітків

На рівні психологічної проблематики й опрацювання важливих для читацької аудиторії тем Труді Труїт теж попрацювала непогано. Дружба, перевірена й нова, яка мусить пройти випробування відстанню, часом і навіть ревнощами. Конкуренція між одногрупниками, де в результаті одні обирають дружити та використовувати сильні сторони одне одного для спільної справи, а інші ніяк не можуть налагодити контакт, бо прагнення стати першим і підозри в необ’єктивному ставленні викладачів до конкурентів переважають. Перша симпатія — ще не кохання, але зернина, з якої воно може прорости.

Авторка змальовує також і дуже цікаву проблему «вчительських дітей»: в «Академії дослідників» працює рідна Крусова тітка, професорка антропології. І частина дітей звинувачують його в тому, що завдяки родинним зв’язкам йому легше вчитися. Натомість тітка навпаки ставиться до нього більш строго, ніж до решти дітей (хоча — чого гріха таїти? — таки допомагає в пошуках артефакта). Власний авторитет вибудувати легше, коли його не затіняють авторитети твоїх рідних. Але і тоді це цілком можливо, і Труді Труїт показує, як.

 

Заторкуються тут і теми, які належать до категорії «складних»: втрата рідних і проживання цієї втрати, усвідомлення того, що світ — не таке вже й доброзичливе місце, в ньому безліч небезпек і багато несправедливості тощо.

 

Варто сказати, що всі ці проблеми пропрацьовуються дуже поступово, і це, як і пригодницька складова історії, спонукає братися за наступні томи серії, бо ж цікаво дізнатися, куди приведуть героїв пригоди та життя.

Реальне підгрунтя фантастики

 Хоч «Академія дослідників» існує у футуристичному світі, а речі і явища, з якими доводиться стикатися персонажам, великою мірою належать до сфери наукової фантастики, та усі вони мають реальне підгрунтя і базуються на дослідженнях та відкриттях вчених із наукового товариства National Georgaphic. Так сцена порятунку китів великою мірою написана з досвіду підводного фотографа і дослідника Браяна Скеррі, про катастрофічні процеси танення льодовиків розповіла кліматологиня Ем Джексон. І хоч чимало речей, як-от біолюмінісцентні куртки учнів Академії — вигадка, проте Девід Грубер, який вивчає це явище, знає, що біолюмінісценсія може принести чимало користі людству. Імена і фото дослідників та короткі розповіді про їхні дослідження, дотичні до технологій та відкриттів, про які ідеться у творі, вміщені наприкінці книжки. Вони – ніби свідчення того, що бути крутими дослідниками можна не лише у пригодницьких романах, а й у реальному житті.

А от більшість приголомшливих місць, які відвідують герої «Академії дослідників», існують насправді. Наприклад, Всесвітнє сховище насіння на острові Шпіцберген, де зберігається найбільша на планеті колекція насіння, місія якої — врятувати людство від продуктової кризи та зберегти якнайбільше сортів рослин від зникнення. Тож, «мандруючи» разом з юними дослідниками із книжки, їхні однолітки-читачі відкривають для себе найдивовижніші куточки реального світу.

 

«Академія дослідників» — книжкова серія, яка має чимало значків, здатних «вчепити» читача: захопливий сюжет, атмосферний сеттінг, цікаві персонажі, корисна інформація. Але не менш важливо те, що романи Труді Труїт здатні заохотити дітей не лише до читання, а й до вивчення природничих і суспільних наук, пізнання світу. А це дуже цінно.

 

Матеріал створений у співпраці

 

Купити книжки

Оригінал статті на Suspilne: Маленькі генії та великі таємниці: три причини прочитати «Академію дослідників»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Чернігові відтепер є вулиці Олени Пчілки і Левка Лук’яненка

Депутати Чернігівської міської ради проголосували за перейменування 35 вулиць і провулків у місті. Про це повідомило інтернет-видання «Сіверщина».
Відтепер у місті з’явилися вулиці на ч

У Харкові пропонують назвати одну зі станцій метро на честь Василя Стуса

Активісти проєкту «Деколонізація. Україна» запропонували нові назви для п’яти станцій харківського метрополітену. Про це повідомили на фейсбук-сторінці проєкту.
Серед запропонованих пер

У червні в Україні зафіксували 13 випадків порушення свободи слова

У червні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 13 випадків порушень свободи слова, відповідальність за 2 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного монітор

«Щиро — автор»: як українські письменники зберігають автографи колег

Деякі люди цінують книжки не лише через їхній зміст і наповнення важливою або цікавою інформацією, а визнають видання як мистецький артефакт. Часто ключову роль в особливому  сприйнятті

Фестиваль «Фронтера» оголосив програму заходів

IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» у Луцьку оголосив програму заходів. Про це повідомляє прес-служба фестивалю.
Фестиваль відбудеться 27-28 липня в Музейному просторі «Око

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"