Людина, через яку штурмували Капітолій: що почитати про Трампа українською

Людина, через яку штурмували Капітолій: що почитати про Трампа українською

45-й американський президент-республіканець Дональд Трамп, якого з 20 січня замінить на цій посаді демократ Джозеф Байден, є вкрай важливою фігурою для розуміння сучасної світової політики. Трампу вдалося отримати непоганий спадок від свого батька та примножити статки, які перетворилися на бізнес-імперію. Політичні амбіції створили з Дональда ексцентричного популіста, який все у своєму житті вимірює категоріями прагматичності. Його прагнення побудувати стіну на кордоні з Мексикою, а також змусити американських союзників більше вкладатися у власну безпеку, розв’язання торговельної війни з Китаєм стали серйозним викликом сучасним інституціям, цінностям та постбіполярному світопорядку загалом.  

Вершиною популізму та нівелювання американських демократичних інституцій став штурм Капітолія трампістами-маргіналами 6 січня 2021 року Безперечно нині багато хто прагне розібратися що ж саме відбувається в американському суспільстві. Тож сьогодні пропонуємо підбірку книжок про Дональда Трампа та залаштунки його політичного життя. 

Вогонь і лють

Майкл Волф. Вогонь і лють. Всередині Білого дому Трампа. / Пер. Максим Яковлєв, Павло Білак. К: Книголав: 2018. 480 с. 

Michael Wolff Fire and Fury: Inside the Trump White House. Henry Holt and Co. 2018.

Книжку журналіста Майкла Волфа можна по праву вважати першою, яка зробила публічною внутрішню кухню Білого дому, коли його володарем став Дональд Трамп. Автор сам зізнавався, що прагнув показати не так власне ставлення до американського президента, а те, як сам очільник США ставиться до людей, які на нього працюють. А це доволі різноманітна група, до якої входять як найближчі друзі та родичі Трампа, що отримали найвищі посади лише завдяки своєму лояльному ставленню до нього (Майкл Флінн, Стів Беннон, Джаред Кушнер, Іванка Трамп), так і звичайні радники, що працюють щоденно над документацією. 

 

Особливість американської політики – значна роль радників та лобістів, і Волф вкрай добре показав, що яким би вмілим політиком не був Стів Беннон, це не вберегло його від втрати посади головного стратега Білого дому.

 

Працюючи з 200 джерелами (це не лише інтерв’ю, але й частина анонімних свідчень) під час написання книжки, Волф помічав еволюцію поглядів людей, що працюють у Білому домі – від того, що Трамп здійснив «революцію в американській політиці», до «з цим щось не так і здається все». 

 

Волфу вдалося показати історію Трампа 2016-2017 років з погляду сучасника, який вислухав решту розповідей людей, які теж робили політику разом з ним. І тут дуже важлива конкретність оцінок президента та його політики, де існує дві паралельні реальності: в першій Дональда повністю підтримують та хвалять, а в іншій ті, хто лише вказує на хибність дій та глузує з керівника держави. Взагалі вражає деталізація опису подій, наприклад те, що Стів Беннон радив всім співробітникам Білого дому прочитати книжку Девіда Гелберстама «The Best and the Brightest» про політичний істеблішмент США 1960-х років. 

Купити книжку.

Доказ змови

Сет Абрамсон. Доказ змови. Як Трамп зрадив Америку. / Пер. Аліна Акуленко. К: КМ-БУКС, 2019. 552 с. 

Seth Abramson Proof of Collusion: How Trump Betrayed America. Simon Schuster, 2018. 

Найбільш пікантною темою президентства Трампа став російський фактор – яким чином Росія втручалася в президентську кампанію 2016 року, а російські спецслужби впливали на очільника Білого дому. І журналіст Сет Абрамсон зібрав у своїй книзі всі факти щодо зв’язків Трампа з Москвою, починаючи з візиту до СРСР у 1987 році й до 2018 року Але зробив це у формі стрічки новин. Це вважається новим підходом у сторітелінгу, а відтак й у журналістиці.  

 

Основна проблема зі звинуваченням Трампа у проросійськості полягає в тому, що все що робив американський президент навіть за зачиненими дверима ставало публічним вкрай швидко. Як тільки його оголошують зрадником національних інтересів Америки, він пише твіт про відсутність угод з росіянами, і кількість новин множиться у геометричній прогресії, а про найголовніше забувають. 

 

Але автор переконливо доводить тривалість бізнес-контактів Трампа з росіянами. Це стосувалося й конкурсів краси, коли після зустрічі в листопаді 2013 року з мільярдером Арасом Агаларовим відбулася домовленість (за 20 млн доларів) про проведення конкурсу «Міс Всесвіт» у Москві.

 

Саме тоді була укладена домовленість про будівництво Trump Tower у Москві. Абрамсон доводить, що саме ця угода може бути доказом того, що Трамп «на гачку» в росіян. Навіть враховуючи той факт, що усна домовленість втратила вагу після лютого 2017 року. 

 

В українському випадку ця вся епопея з прагненням притягнути до відповідальності за державну зраду Дональда Трампа може бути уроком про те, що навіть в такій демократичній державі як США, поняття закону і справедливості можуть бути доволі віддаленими.  

Купити книжку.

Трамп vs світ

Керол Леоннідж, Філіпп Ракер. Трамп vs світ. / Пер. Олександр Дем’янчук. К: Book Chef, 2020. 416 с. 

Carol Leonnig, Philip Rucker A Very Stable Genius: Donald J. Trump’s Testing of America. Bloomsbury, 2020.

Журналісти Керол Ліоннідж та Філіпп Ракер, використовуючи свої напрацювання в газеті The Washington Post й записані численні інтерв’ю з політиками, військовими та дипломатами, намагаються відтворити прихід до влади Дональда Трампа та його президентство в жанрі репортажу-лонгріду. Хронологічно – від весни 2016 року, коли Трамп висунув свою кандидатуру на президентських виборах, і до осені 2019 року – часу, коли розмова з Володимиром Зеленським призвела до першої спроби імпічменту Трампа. 

 

Аналізуючи оточення Трампа, те, яким чином формувалася президентська адміністрація, який саме вплив здійснив американський президент своїми діями та словами на власну країну та світ, автори подають різні оцінки. Це важлива заувага, адже пишучи книжку на таку тему, можна запросто обрати шлях стигматизації об’єкта дослідження замість того, щоб всебічно поглянути на проблему. 

 

У книжці досить чітко прописана сутність поглядів Трампа. Це ізоляціонізм, волюнтаризм, непотизм, прагнення ухвалити рішення, не слухаючи компетентних професіоналів. Як вдало підмічають автори, з Дональдом Трампом працювали люди двох категорій: 1) ті, хто вірили, що це геніальний політик; 2) ті, які хотіли зменшити шкоду, завдану державі від такого президента. 

Купити книжку.

 

Оригінал статті на Suspilne: Людина, через яку штурмували Капітолій: що почитати про Трампа українською

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"