Кіберпанк до чаю.

Кіберпанк до чаю.

Кіберпанк до чаю.

Доброго дня.

Одне з питань яким задається кожна людина: «Шо буде далі?». Погляд в майбутнє – те як там буде далі. Ось що цікавить людей.

І в літературі це вилилось в фантастику. Ще Олдос Гакслі в своїй книзі «Прекрасний новий світ» (Brave new world) видана в 1932 році розповідала про альтернативну віху історії. Події роману розгортаються в Лондоні в далекому майбутньому (у 26 столітті християнської ери, а саме у 2541 році). Люди на всій Землі живуть в єдиній державі, суспільство якого є споживацьким. Відраховується нове літочислення — «Ера Т» з появи Форда Т. Споживання — культ, символом споживацького бога є Генрі Форд, а замість хреста люди «осяяли себе знаком Т».

Згідно з сюжетом, люди не народжуються традиційним шляхом, а вирощуються в бутлях на спеціальних заводах — інкубаторах. На стадії розвитку ембріона вони поділяються на п’ять каст, які розрізняються розумовими й фізичними здібностями — від «альф», які володіють максимальним розвитком, до найбільш примітивних «епсилонів». Для підтримки кастової системи суспільства за допомогою «гіпнопедії» людям прищеплюються гордість за приналежність до своєї касти, повага до вищої касти і презирство до нижчих каст, а також цінності суспільства та основи поведінки в ньому. З огляду на технічний розвиток суспільства значна частина робіт може бути виконана машинами і передається людям лише для того, щоб зайняти їхній вільний час. Більшість психологічних проблем люди вирішують за допомогою нешкідливого наркотику — соми.

Інституту шлюбу в описаному в романі суспільстві не існує, і, більш того, сама наявність постійного статевого партнера вважається непристойною, а слова «батько» і «мати» вважаються брутальною лайкою (причому якщо ще слову «батько» надають відтінок гумору і поблажливості, то «мати», в зв’язку зі штучним вирощуванням в бутлях, чи не найбрудніша лайка). Книга описує життя різних людей, які не можуть вписатися в це суспільство.

 

 

Мислення над тим як усе складеться далі — тісно перепліталось з соціальними проблема і розвитком технологій. Як я уже розповідав у минулому блозі про «стімпанк». З появою “панків” як нової субкультури, соціального класу який йшов супереч всім. Мітинги про постійних війн. З розвитком технологій, а саме ТВ, стали масово доступні факти яких здавалось раніше не було.

Соціальні групи в Британії і США сильно вплинути на тодішніх ще молодих авторів літератури.

Одним із популяризатором терміну «кіберпанк» вважається Гарднер Реймонд Дозуа американський письменник фантаст і редактор. Який  З 1984 по 2004 роки був головним редактором журналу «Наукова фантастика Азімова» («Asimov’s Science Fiction»). В 1983 році в даній газеті вийшло оповідання «Кіберпанк» Брюса Ветке. Назва якого завдяки редакторським старанням Ґ. Дозуа стала назвою нового жанрового утворення.

Також одним із класиків цього нового жанру є Вільям Гібсон, автор роману “Нейромансер”, опублікованого в 1984 р. Фактично саме цей письменник-фантаст на початку 1980-х років був одним із засновників кіберпанку в його сучасному розумінні. Після виходу роману “Нейромансер” (1984) і донині В. Гібсон уважається лідером цього жанру та живим класиком.

Саме ці творці стали законотворцями жанру. Вони нажали саме тих рис які уже є загально визнаними:

У сюжеті наявні інформаційні технології, що значним чином впливають на суспільство: усі галузі виробництва й соціального устрою підпорядковані комп’ютерним системам, керовані ними. Створені світи прикметні великою кількістю різноманітних гаджетів, електронних приладів, пристроїв, роботів, найрізноманітніших цифрових технологій.

Зазвичай кіберпанк має розмиті межі, у ньому нема чіткого поділу між реальним і віртуальним світами, які є продовженням одне одного. Герої можуть одночасно перебувати у двох світах: тілом – у фізичному світі, розумом чи свідомістю – у віртуальному. Саме дилема цього способу існування ставали перед читачами питання: як не втрати власне «Я». В принципі за великим рахунком всі на ранніх етапах жанру над цим замислювались. Як не втратити себе в усіх цих гаджетах і імплантах які  могли змінили людину повністю, але це вже трішки «інше»))

У творах цього жанру обов’язково зображені великі корпорації, що керують усіма процесами у вигаданому світі. Корпорації зазвичай виступають антагоністами до головних героїв. В якісь мірі це стало почерком жанру — величезна і могутня корпорація як «зло» яке потрібно перемогти.

Розвитком жанру є посткіберпанк, що асоціюється з іще більшим впливом технологій на сюжет, містить детальні описи сучасних приладів; автори використовують останні досягнення науки і техніки.

 

А ось і «інше». Одним із піджанрів є «Біопанк». Якщо в класичному Кіберпанку в абсолют (як я люблю говорити) виводились кібернетичні технології: розвиток інтернету, віртуальної реальності. То в Біопанку це маніпуляцію з людським організмом. Експерименти над ДНК, маніпуляції із людським тілом. «Фішкою» піджанру є «чорні клініки» які пропонують людям різноманітні «витівки» зі своїм тілом.

 

Як і Стімпанк, Кіберпанк як його «батько», насамперед про протистояння. Протистояння технологіям, корпораціям, біотехнологіям які занадто сильно змінюють зрозумілий людям світ. Одні підтримують – інші же боряться з цим. А хто правий? Істина як завжди посередині. В цьому і полягає напевно сама головна ідея панку як жанрів. Вони не хочуть вам вказати як правильно. Вони показують протистояння і в самому кінці змушують замислитись читача. В кожного свій вибір. Пошук себе. Не бажання стати “одним із” і в противагу, скажімо, нові кібернетичні очі які дозволять бачити сліпим, чи нова технологія яка покращує життя, але разом з тим підвищує контроль влади над суспільством.

 Нинішній Кіберпанк це вже суміш біо- і техно- панку в перемішку із нинішніми реаліями. Нинішня тенденція веде жанр до реалізму. Хоча, на мою думку, саме перебільшення і виведення проблеми в абсолют підкреслюють як сам жанр, так і думку яку хотів показати автор. Змушуючи нас замислитись. 

З виходом такої гри як «Кіберпанк 2077» жанр став знову популярний, проте чи надовго? Стімпанк, як рідніший мені (якщо можна так сказати) надіюсь теж отримає такий поштовх одного дня))

 

 

Гарного дня, ночі. І гарних свят. З новим Роком і Різдвом))

Оригінал статті на Букнет: Кіберпанк до чаю.

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Замальовка з життя

***

Відколи не стало бабусі, наш дід, поважний пенсіонер з усіх боків, почав навідувати нас щонеділі в обідню пору. Його друга дружина, чи краще сказати громадянська дружина, після того, як ввели субсидію, варила неправильний

❤️❤️❤️ “Добровільно залежна” оновлення ❤️❤️❤️

Привіт, любі читачі.

Трішки розвантаживши графік, я зрозуміла, що зможу і далі продовжувати в тому ж режимі, тож оновлення роману “Добровільно залежна” будуть щодня крім вихідних!

Гарного вечора ❤️

Улюблений жанр.

Привіт усім. Мені найбільше подобається два жанри: детективи і любовні романи. А які вам?

Новини для вас і промокоди.

Дорогі читачі,

Доброго вам недільного вечора. Дякую, що ви зі мною. Дуже ціную кожного з вас. Сьогодні маю хорошу новину.

Хочу подарувати 2  промокоди на безкоштовне читання дуже ніжної історії кохання «Вогник для

У Вас таке було?

Не рідко в мій мозок, як сніг на голову, валиться ідея книги. Я намагаюсь їх куди-небудь записати, про всяк випадок. Кожен раз: записала – забула, продовжую працювати над письмом вже викладаного роману. 

Вже більше трьох

Перейти до блогу