Комітет із питань гуманітарної та інформаційної політики провів слухання на тему:…

Комітет із питань гуманітарної та інформаційної політики провів слухання на тему:…

Слухання відбулися у Комітеті 21 січня.

Відкриваючи захід, голова Комітету Микита Потураєв зазначив, що важливо сформувати змішану систему фінансування творчих спілок: базове фінансування та можливість залучати гранти.

Перший заступник Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв зазначив, що державне фінансування не задовольняє потреб творчих спілок. Тому Міністерство буде ініціювати розробку спеціальної державної програми.

Згідно з Єдиним реєстром громадських формувань в Україні зареєстровано 48 творчих спілок, із них 10 – в Автономній Республіці Крим, 12 творчих спілок мають статус національних. У 1997 році було прийнято базовий Закон України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки», який визначає правовий статус професійних творчих працівників, встановлює правові, соціальні, економічні та організаційні засади діяльності творчих спілок у галузі культури та мистецтва.

Експерт ЄС-ПРООН в Україні Павло Білаш презентував аналітичний звіт за результатами оцінювання ефективності застосування окремих законодавчих актів, що регламентують державну підтримку творчих спілок «Державна підтримка творчих спілок в Україні».

Дослідження розглядає законодавчу базу, джерела фінансування, основні проблеми та пропонує набір дій, спрямованих на їх вирішення. Експерт зауважив, що ця тема достатньо не досліджена та породжує сталу думку про меншовартість творчих спілок. Хоча вони давно стали помітним явищем у сфері культурного життя та представляють більшість видів культури, щороку організовують та проводять сотні різноманітних заходів і формують культурний простір держави. За словами Павла Білаша, серед важливих проблем — нерівномірний розподіл державної підтримки та відсутність розробленого державою єдиного механізму фінансування.

«Партнерство держави з творчими спілками треба посилювати, оскільки воно є корисним і взаємовигідним для розвитку культури та мистецтва», — резюмував експерт.

Виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів розповіла про програми отримання грантів для реалізації культурно-мистецьких проектів. Станом на сьогодні є 13 програм, у яких можуть взяти участь творчі спілки. У 2018 -2020 роках творчі спілки виграли грантів на 15 млн грн.

Заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук підкреслила важливість конкурсного шляху для залучення коштів на розвиток організацій.

Також учасники наголосили на необхідності оновлення законодавства. Серед пропозицій — розробка законодавства для підтримки меценатства, що реально стимулюватиме суб’єктів господарювання, фізичних осіб, які фінансово підтримуватимуть діяльність у сфері культури і мистецтв; актуалізації законодавства про культуру та творчі спілки; запровадження нормативно-правових механізмів здійснення творчими спілками функції громадського контролю за додержанням вимог законодавства у сфері захисту суспільної моралі тощо.

У своїх виступах представники творчих спілок відзначили важливість такого майданчика для обговорення, порушили теми діяльності на місцевому рівні, забезпечення приміщеннями, питання оренди, сплати комунальних платежів на пільгових умовах, роботи в умовах пандемії тощо.

Свої пропозиції для вирішення проблем представили керівники та члени Національної спілки журналістів, Спілки дизайнерів, Спілки рекламістів, Національної спілки композиторів, Творчої спілки «Європейська медійна спілка», Національної спілки кінематографістів, Національної спілки письменників та інших.

Голова Національної хореографічної спілки Мирослав Вантух зауважив що українській культурі світ аплодує стоячи, але державна підтримка дуже потрібна, бо творчі спілки — гарантія розвитку національної культури та альтернативи їм наразі немає.

Народний депутат Софія Федина наголосила на необхідності промоції творчих спілок, їхнього розвитку та фінансування в умовах децентралізації. Стратегічний радник Програми USAID РАДА Наталія Гнидюк розповіла про міжнародний досвід діяльності професійних творчих об’єднань
За результатами обговорення Комітет підготує відповідні рекомендації.
Захід проведено за підтримки Проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН із парламентської реформи.

 Аналітичний звіт за результатами оцінювання ефективності застосування окремих законодавчих актів, що регламентують державну підтримку творчих спілок.

 Інформаційна довідка «Іноземний досвід функціонування творчих спілок».

Джерело: iportal.rada.gov.ua.

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Комітет із питань гуманітарної та інформаційної політики провів слухання на тему:…

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У межах створення Нацкорпусу кримськотатарської мови опрацьовано понад 700 матеріалів

Під час роботи над створенням Національного корпусу кримськотатарської мови, яке ініціювало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, фахівці вже опрацювали понад 700 матеріалів

Британська академія дизайну обкладинок оголосила переможців

Премія Британської академії дизайну обкладинок (ABCD) оголосила переможців під час 10-ї церемонії нагородження ABCD. Про це повідомили на твіттер-сторінці академії.
Девід Пірсон отримав

У бою на Бахмутському напрямку загинув журналіст Олександр Цахнів

Журналіст інформаційного агентства «Вчасно» Олександр Цахнів загинув у бою на Бахмутському напрямку. Про це повідомили на сайті агентства.
37-річний Олександр Цахнів був родом із шахтар

Життя української класики в англійських перекладах

2023 рік. На театральних сценах Лондона, а згодом Кембриджа та Оксфорда йде «Кассандра» Лесі Українки. Чи могла про таке мріяти Лариса Косач? Ця вистава нині не лише привертає увагу до

«Заважає мова – геть до ростова!»: за рік в Україні кількість…

Частка громадян України, які спілкуються українською мовою в повсякденному житті, зросла до 71% порівняно з 2021 роком, коли цей показник становив 64%.

Про це свідчать результати опитування, фонду «Д

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"