З приводу намірів ухвалення у Верховній Раді мовних законопроєктів

З приводу намірів ухвалення у Верховній Раді мовних законопроєктів

З інформації, яка розміщена на офіційному веб-порталі Верховної Ради, стало відомо, що народні депутати збираються розглядати «мовне питання», плануючи внести зміни до чинного мовного закону. З цього приводу Секретаріат Національної спілки письменників України оприлюднив заяву, текст якої публікуємо нижче. 

ЗАЯВА СЕКРЕТАРІАТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ПИСЬМЕННИКІВ УКРАЇНИ

Секретаріат Національної спілки письменників України обурений намірами народних депутатів розглянути на засіданні Верховної Ради законопроєкти, які фактично нівелюють Закон про державну мову, а їхнє схвалення надасть російській мові значні привілеї.

Згідно з інформацією, яка розміщена на офіційному вебпорталі Верховної Ради України, народними депутатами України зареєстровано проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» щодо набрання чинності статті 57 цього Закону» (реєстраційний М» 4638-2 від 04.02.2021).

Крім того,  планується ухвалення законопроєкту, який дозволить навчати іноземних студентів російською мовою.

У пресі повідомляється, що профільні комітети «отримали вказівку» підтримати вище згадані законопроєкти.

Ухвалення цих законів означатиме створення додаткових обмежень для реалізації переважною більшістю громадянами України свого права на отримання інформації та послуг державною мовою. Як відомо, за результатами Всеукраїнського перепису населення 2001 р., державна (українська) мова є рідною для понад 67,59 громадян України. Тому ухвалення законопроєкту 4638-2 у запропонованій редакції  призведе до обмеження прав громадян за мовною ознакою у сфері обслуговування.  А це, з огляду на положення частини другої статті 24 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від 14.12.1999 №10-рп/99, є неприпустимим.

Звертаємо увагу на те, що Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не лише визначено порядок застосування державної мови у відповідних сферах суспільного життя, включаючи сферу обслуговування споживачів, але також передбачено дієвий та ефективний механізм контролю Уповноваженим із захисту державної мови за застосуванням державної мови та, у випадку встановлення відповідних порушень, застосування, зокрема, до суб’єктів господарювання відповідних санкцій у вигляді попередження, а за повторне протягом року порушення штрафу.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зазначив, що законопроекти, які готуються до розгляду провладною більшістю, «нівелюватимуть державний (офіційний) статус української мови та її обов’язкове застосування в одній із важливих сфер публічного життя, а саме: у сфері обслуговування споживачів. А це суперечитиме не лише нормам ст. 10 Конституції України, а й положенням частини шостої статті 1 самого Закону, якими передбачено відповідальність за створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови».

Ми вважаємо, що в умовах російсько-української війни ухвалення цих законопроєктів означатиме не інакше як адресований ворогу знак про готовність влади до «компромісу» і намагання мобілізувати, з огляду на майбутні вибори, розчарований  деякими недавніми діями влади сегмент російськомовного електорату.

Як свідчать соціологічні дослідження, більшість українських громадян підтримують чинний закон про державну мову, тому нас дивує, що для ініціаторів вищеназваних законопроєктів найважливішою є тема мови, зокрема спекулятивні проросійські наративи, а не жалюгідно-вбогий соціально-економічний розвиток країни, який потребує професійних і невідкладних державницьких дій.

Фактично йдеться про підступний наступ на українську мову – іноді прихований, завуальований, але здебільшого – жорсткий і нахабний, що, по суті, на законодавчому рівні підриває підмурки державності. В умовах постійної агресії з боку Росії та гібридної війни, у яких Україна вимушена жити вже сьомий рік поспіль, саме такі недалекоглядні й зрадницькі закони штовхають нашу країну в прірву громадянського протистояння і суспільної напруги та руйнують систему національної безпеки.

Ми вітаємо закриття в Україні проросійських телевізійних каналів, однак, на наше глибоке переконання, якщо інформаційний простір опановується виключно з метою власної пропаганди і переділу ринку – це дуже хистке й небезпечне явище, це та межа, яку переступати не слід, бо становить загрозу національній безпеці – найважливішій складовій незалежної держави.

Секретаріат Національної спілки письменників України вимагає припинити спекуляції щодо мови. Закликаємо Верховну Раду України не підтримувати жоден із вище згаданих законопроєктів і висловлюємо тверду переконаність в тому, що в цей складний і драматичний для України час візьме гору державницький підхід і відповідальність за долю України.

Джерело: litgazeta.com.ua

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: З приводу намірів ухвалення у Верховній Раді мовних законопроєктів

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Подарунок для любителів містики й фантастики!

Всім привіт!

Кажуть, самореклама в блогах  не приносить плюсик у карму… і все ж наважуся трохи поспамити.

До Букнету дісталася аж увечері, тому до завершення дії знижки на мій роман “Завтра буде вчора”

Новинка is coming)))

Вже з 21 квітня починаю викладку дуже особливої для мене книги – “Зайві”. Вперше спробую розповідати історію від перших осіб.

Яскраві емоційні гойдалки гарантую ❤️
 

Анотація:

Коли омріяне щастя виявляється

Шикарні обкладинки за низькими цінами

Всім привіт! Довго я тут не з’являлася і завітала до вас із файнюткими обкладинками для книг! Ті, хто раніше зі мною співпрацював знають, що я робила безкоштовно, але тепер наважилася цим заробляти. Все ж витрачаю на цю роботу

У Франківському драмтеатрі готують прем’єру за мотивами творів Франца Кафки

В Івано-Франківському національному музично-драматичному театрі імені Івана Франка покажуть інсценізацію творів письменника Франца Кафки. Над виставою працювали трохи більше чотирьох місяців, розповів режисер

Знижка 30% на книгу “Дочка Грішника”!!!))))))

Жанр: СЛР; Жіночий роман.

Тільки сьогодні знижка 30%)))

 

Анотація:

Чи могла я уявити, що моє спокійне та щасливе життя це — ілюзія? Ні… Такого навіть і уявити не можна. Зразкова сім’я, зразкові батьки й донька,

Перейти до блогу

Нові автори

Олена Скуловатова

Скуловатова Олена мешкає в селі Путрівка, на Київщині. Автор дитячих та дорослих творів, публіцистики та понад шістдесяти наукових праць з психології. Переможниця I літературного конкурсу імені Івана Дубинця (2021), фіналістка першого всеукраїнського літературного конкурсу "#Рак_боятися_не_можна", в номінації "Проза" (2020), переможниця Літературного інтернет-конкурсу "Незвичне, невідоме, небувале", номінація "Проза" (2020). ФБ: elena.skulovatova Інстаграм: skulovatovaelena Ютюб: https://www.youtube.com/channel/UC1vJaDHmbiF5DJzODfyp8gw Особистий […]

Хелен Соул

Псевдонім Хелен Соул. Мешкає у місті Кропивницький. Пише твори для дорослих та підлітків. Переможниця у конкурсі оповідань соціального спрямування на електронному порталі Букнет від компанії Avitarart з твором “Зірка з неба”. Переможниця конкурсу в номінації романи від видавництва Кондор. Дебютний роман “Викрадач мого повітря” вийде друком у 2021 році. Посилання на сторінку фейсбук: writerHelenSoul

Катерина Холод

Катерина Холод. Мешкає в м. Ірпінь. Пише твори для дорослих та дітей. Лауреатка IV премії «Смолоскипа» (2019, 2020). Переможниця конкурсів Open World (2020), «Тріада часу» (2019), «Смарагдові вітрила» (2021) та конкурсу ім. Герася Соколенка (2020). Фіналістка конкурсу «Як тебе не любити…» (спецвідзнака «Коронації слова») (2020). Фіналістка конкурсу ім. Григора Тютюнника (2020), «Золотої лози» (2020), «Шодуарівської […]

Анатолій Хільченко

Анатолій Хільченко. Народився на Полтавщині 1979 року. Навчався у Київській духовній семінарії та академії. Працював у релігійних та навколоцерковних громадських організаціях. Священник Української Православної Церкви. сторінка в Букнет: https://booknet.com/uk/anatoli-xlchenko-u5561052 Сторінка у мережі ФБ: https://www.facebook.com/presviter.anatoly/ Ютуб-канал: https://www.youtube.com/channel/UCaAjutYWJOdPdHaNCJU28ng Група “Інститут прикладної теології”

Tadeй Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"