З приводу намірів ухвалення у Верховній Раді мовних законопроєктів

З приводу намірів ухвалення у Верховній Раді мовних законопроєктів

З інформації, яка розміщена на офіційному веб-порталі Верховної Ради, стало відомо, що народні депутати збираються розглядати «мовне питання», плануючи внести зміни до чинного мовного закону. З цього приводу Секретаріат Національної спілки письменників України оприлюднив заяву, текст якої публікуємо нижче. 

ЗАЯВА СЕКРЕТАРІАТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ПИСЬМЕННИКІВ УКРАЇНИ

Секретаріат Національної спілки письменників України обурений намірами народних депутатів розглянути на засіданні Верховної Ради законопроєкти, які фактично нівелюють Закон про державну мову, а їхнє схвалення надасть російській мові значні привілеї.

Згідно з інформацією, яка розміщена на офіційному вебпорталі Верховної Ради України, народними депутатами України зареєстровано проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» щодо набрання чинності статті 57 цього Закону» (реєстраційний М» 4638-2 від 04.02.2021).

Крім того,  планується ухвалення законопроєкту, який дозволить навчати іноземних студентів російською мовою.

У пресі повідомляється, що профільні комітети «отримали вказівку» підтримати вище згадані законопроєкти.

Ухвалення цих законів означатиме створення додаткових обмежень для реалізації переважною більшістю громадянами України свого права на отримання інформації та послуг державною мовою. Як відомо, за результатами Всеукраїнського перепису населення 2001 р., державна (українська) мова є рідною для понад 67,59 громадян України. Тому ухвалення законопроєкту 4638-2 у запропонованій редакції  призведе до обмеження прав громадян за мовною ознакою у сфері обслуговування.  А це, з огляду на положення частини другої статті 24 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від 14.12.1999 №10-рп/99, є неприпустимим.

Звертаємо увагу на те, що Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не лише визначено порядок застосування державної мови у відповідних сферах суспільного життя, включаючи сферу обслуговування споживачів, але також передбачено дієвий та ефективний механізм контролю Уповноваженим із захисту державної мови за застосуванням державної мови та, у випадку встановлення відповідних порушень, застосування, зокрема, до суб’єктів господарювання відповідних санкцій у вигляді попередження, а за повторне протягом року порушення штрафу.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зазначив, що законопроекти, які готуються до розгляду провладною більшістю, «нівелюватимуть державний (офіційний) статус української мови та її обов’язкове застосування в одній із важливих сфер публічного життя, а саме: у сфері обслуговування споживачів. А це суперечитиме не лише нормам ст. 10 Конституції України, а й положенням частини шостої статті 1 самого Закону, якими передбачено відповідальність за створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови».

Ми вважаємо, що в умовах російсько-української війни ухвалення цих законопроєктів означатиме не інакше як адресований ворогу знак про готовність влади до «компромісу» і намагання мобілізувати, з огляду на майбутні вибори, розчарований  деякими недавніми діями влади сегмент російськомовного електорату.

Як свідчать соціологічні дослідження, більшість українських громадян підтримують чинний закон про державну мову, тому нас дивує, що для ініціаторів вищеназваних законопроєктів найважливішою є тема мови, зокрема спекулятивні проросійські наративи, а не жалюгідно-вбогий соціально-економічний розвиток країни, який потребує професійних і невідкладних державницьких дій.

Фактично йдеться про підступний наступ на українську мову – іноді прихований, завуальований, але здебільшого – жорсткий і нахабний, що, по суті, на законодавчому рівні підриває підмурки державності. В умовах постійної агресії з боку Росії та гібридної війни, у яких Україна вимушена жити вже сьомий рік поспіль, саме такі недалекоглядні й зрадницькі закони штовхають нашу країну в прірву громадянського протистояння і суспільної напруги та руйнують систему національної безпеки.

Ми вітаємо закриття в Україні проросійських телевізійних каналів, однак, на наше глибоке переконання, якщо інформаційний простір опановується виключно з метою власної пропаганди і переділу ринку – це дуже хистке й небезпечне явище, це та межа, яку переступати не слід, бо становить загрозу національній безпеці – найважливішій складовій незалежної держави.

Секретаріат Національної спілки письменників України вимагає припинити спекуляції щодо мови. Закликаємо Верховну Раду України не підтримувати жоден із вище згаданих законопроєктів і висловлюємо тверду переконаність в тому, що в цей складний і драматичний для України час візьме гору державницький підхід і відповідальність за долю України.

Джерело: litgazeta.com.ua

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: З приводу намірів ухвалення у Верховній Раді мовних законопроєктів

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У межах створення Нацкорпусу кримськотатарської мови опрацьовано понад 700 матеріалів

Під час роботи над створенням Національного корпусу кримськотатарської мови, яке ініціювало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, фахівці вже опрацювали понад 700 матеріалів

Британська академія дизайну обкладинок оголосила переможців

Премія Британської академії дизайну обкладинок (ABCD) оголосила переможців під час 10-ї церемонії нагородження ABCD. Про це повідомили на твіттер-сторінці академії.
Девід Пірсон отримав

У бою на Бахмутському напрямку загинув журналіст Олександр Цахнів

Журналіст інформаційного агентства «Вчасно» Олександр Цахнів загинув у бою на Бахмутському напрямку. Про це повідомили на сайті агентства.
37-річний Олександр Цахнів був родом із шахтар

Життя української класики в англійських перекладах

2023 рік. На театральних сценах Лондона, а згодом Кембриджа та Оксфорда йде «Кассандра» Лесі Українки. Чи могла про таке мріяти Лариса Косач? Ця вистава нині не лише привертає увагу до

«Заважає мова – геть до ростова!»: за рік в Україні кількість…

Частка громадян України, які спілкуються українською мовою в повсякденному житті, зросла до 71% порівняно з 2021 роком, коли цей показник становив 64%.

Про це свідчать результати опитування, фонду «Д

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"