Знайшли унікальну світлину Грінченка з його автографом

Знайшли унікальну світлину Грінченка з його автографом

В Україні знайшли унікальну світлину Бориса Грінченка з його автографом, що раніше ніколи не публікувався. Про це Читомо повідомили у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка.

Фотографію знайшли в межах роботи над проєктом «FrankoData: відкритий цифровий музей». У межах грантового проєкту паралельно відбуваються процеси реставрації, оцифрування та підготовки до онлайн-презентації частини музейної колекції на сайті музею.

 

Працюючи над темою Франкових сучасників, фондові працівники знайшли та оцифрували світлину Бориса Грінченка, датовану 1901 роком. На звороті фото містить унікальний автограф письменника:

 

Вільна мова — то основа

Дужого життя.

Де німують — недугують,

Гинуть без пуття.

 

Дмитро Єсипенко, кандидат філологічних наук, та Ірина Яковлева, наукової працівниці Музею Бориса Грінченка підтвердили унікальність артефакту, оскільки цей автограф раніше не публікували. 

 

Скан-копії  світлини  передали для фондів Музею Грінченка, а також для вміщення автографа у повне зібрання творів Бориса Грінченка.

 

 

Для Читомо виконувачка обов’язків вченого секретаря Дому Франка Анастасія Ковалишин повідомила, що оригінал світлини зберігається в основних фондах Дому Франка з 1967 року.

 

Вона також розповіла, що 2021 року у фондах музею знайшли унікальну світлину Лесі Українки, зроблена 1901 року у «Фотографічно-артистичному ательє» Яна Кржановського в Чернівцях. «Унікальність світлини полягає передусім в її автентичності – це справжня, оригінальна світлина розміром 10,8 х 6,4 см, а не пізніша копія чи передрук, а також в авторській присвяті на звороті – Леся Українка подарувала фото своїй подрузі, письменниці Ользі Кобилянській. Ця раніше не відома дедикація містить не лише «зашифроване» дружнє звернення до адресатки (“Комусь від когось на спомин літа на Буковині 1901 р.”), точне означення дати й місця (Чернівці, 30 VІІ 1901), а також – що особливо важливо! – авторський афоризм Лесі Українки: “Цвіт папороті можна дістати, тілько переживши найстрашнішу ніч”», — додала Ковалишин.

 

 

Усього ж фонди Дому Франка містять 35 тисяч одиниць зберігання. Для проєкту «FrankoData» фондовими працівниками Музею було відібрано 1200 дерев’яних, паперових, графічних, фотографічних, живописних, меморіальних експонатів, які згрупували у 4 тематичні блоки: Франкові ювілеї (25-літній та 40-літній), вершинні твори («Захар Беркут», «Украдене щастя», «Мойсей», «Іван Вишенський», «Лис Микита»), Франкове коло сучасників та книжкова франкіана.

 

Нагадаємо, нещодавно оцифрували творчий архів Василя Стуса. 2022 року архів Миколи Зерова також виклали у вільний доступ.

 

Чільне фото: Shutterstock

Оригінал статті на Suspilne: Знайшли унікальну світлину Грінченка з його автографом

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Книжка Плохія увійшла до списку найкращих видань 2023 року

Англомовне видання книжки Сергія Плохія «Російсько-українська війна» (The Russo-Ukrainian War) ввійшла до списку 50 найкращих видань 2023 року за версією редакції авторитетного британсь

Майже сто років самотності в романі Павла Белянського «Бабуся вмирати не любила»

Павло Паштет Белянський. Бабуся вмирати не любила. Пер. Т. Кохановської. — Харків. Віват, 2023 — 224 с. 

У видавництві «Віват» вийшла книжка блогера, сценариста, письменника Павла Пашт

УІК оголосив дати Національного тижня читання — як долучитися

З 4 до 10 грудня відбудеться всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція «Національний тиждень читання».
Мета тижня — консолідувати українське суспільство навколо читання я

Південнокорейський поет отримав ув’язнення за вихваляння Північної Кореї

Південнокорейський суд присудив 68-річному поету Лі Юн Сопу 14 місяців в’язниці за те, що він вихваляв Північну Корею у поезії.
Лі Юн Соп виступав за об’єднання двох держав у своєму вір

Вікторію Амеліну вшанували у різних країнах світу

У листопаді відбулася низка подій у світі, присвячених пам’яті письменниці Вікторії Амеліної. Про це повідомив Український PEN на фейсбук-сторінці.
Заходи провели у Лондоні, Дубліні, Ве

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"