Знайшли унікальну світлину Грінченка з його автографом

Знайшли унікальну світлину Грінченка з його автографом

В Україні знайшли унікальну світлину Бориса Грінченка з його автографом, що раніше ніколи не публікувався. Про це Читомо повідомили у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка.

Фотографію знайшли в межах роботи над проєктом «FrankoData: відкритий цифровий музей». У межах грантового проєкту паралельно відбуваються процеси реставрації, оцифрування та підготовки до онлайн-презентації частини музейної колекції на сайті музею.

 

Працюючи над темою Франкових сучасників, фондові працівники знайшли та оцифрували світлину Бориса Грінченка, датовану 1901 роком. На звороті фото містить унікальний автограф письменника:

 

Вільна мова — то основа

Дужого життя.

Де німують — недугують,

Гинуть без пуття.

 

Дмитро Єсипенко, кандидат філологічних наук, та Ірина Яковлева, наукової працівниці Музею Бориса Грінченка підтвердили унікальність артефакту, оскільки цей автограф раніше не публікували. 

 

Скан-копії  світлини  передали для фондів Музею Грінченка, а також для вміщення автографа у повне зібрання творів Бориса Грінченка.

 

 

Для Читомо виконувачка обов’язків вченого секретаря Дому Франка Анастасія Ковалишин повідомила, що оригінал світлини зберігається в основних фондах Дому Франка з 1967 року.

 

Вона також розповіла, що 2021 року у фондах музею знайшли унікальну світлину Лесі Українки, зроблена 1901 року у «Фотографічно-артистичному ательє» Яна Кржановського в Чернівцях. «Унікальність світлини полягає передусім в її автентичності – це справжня, оригінальна світлина розміром 10,8 х 6,4 см, а не пізніша копія чи передрук, а також в авторській присвяті на звороті – Леся Українка подарувала фото своїй подрузі, письменниці Ользі Кобилянській. Ця раніше не відома дедикація містить не лише «зашифроване» дружнє звернення до адресатки (“Комусь від когось на спомин літа на Буковині 1901 р.”), точне означення дати й місця (Чернівці, 30 VІІ 1901), а також – що особливо важливо! – авторський афоризм Лесі Українки: “Цвіт папороті можна дістати, тілько переживши найстрашнішу ніч”», — додала Ковалишин.

 

 

Усього ж фонди Дому Франка містять 35 тисяч одиниць зберігання. Для проєкту «FrankoData» фондовими працівниками Музею було відібрано 1200 дерев’яних, паперових, графічних, фотографічних, живописних, меморіальних експонатів, які згрупували у 4 тематичні блоки: Франкові ювілеї (25-літній та 40-літній), вершинні твори («Захар Беркут», «Украдене щастя», «Мойсей», «Іван Вишенський», «Лис Микита»), Франкове коло сучасників та книжкова франкіана.

 

Нагадаємо, нещодавно оцифрували творчий архів Василя Стуса. 2022 року архів Миколи Зерова також виклали у вільний доступ.

 

Чільне фото: Shutterstock

Оригінал статті на Suspilne: Знайшли унікальну світлину Грінченка з його автографом

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Завдяки проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати 20 тисяч книжок

У межах всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати близько 20 тисяч книжок для поповнення бібліотек та створення мобільних книжкових куточків у 6 деокупованих

У Мелітополі росіяни незаконно утримують журналістку Ірину Левченко

Журналістку з Мелітополя Ірину Левченко незаконно утримують в одній з катівень у місті. Про це повідомило медіа «Новини Приазовʼя».
За словами сестри журналістки Олени Руденко, Ірину дв

Дорослішання з «Паннами»: підліткова серія Ольги Купріян

Книжкові серії про школярів і школярок, які разом проводять час, втрапляють у халепи, вигадують круті штуки, стикаються з викликами, а головне — укупі дорослішають і розвивають свою дру

Стрічка «Сірі бджоли» стала найкращим ігровим фільмом Одеського міжнародного кінофестивалю

Найкращим українським повнометражним ігровим фільмом Національної конкурсної програми XV Одеського міжнародного кінофестивалю визнали «Сірі бджоли» Дмитра Мойсеєва.
Фільм розповідає про

У Німеччині з об’єднання журналістів виключили автора книжок про путіна

Німецьке об’єднання журналістів Netzwerk Recherche виключило зі своїх лав режисера-документаліста та письменника Губерта Зайпеля. Про це повідомило видання ZEIT ONLINE.
Губерт Зайпель є

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"