Знайшли невідомий раніше автограф вірша «Мені однаково», написаний рукою Шевченка

В Україні виявили невідомий раніше автограф вірша «Мені однаково, чи буде», а також інші документи, написані рукою Тараса Шевченка — відповідну експертизу провели в Інституті літератури імені Тараса Шевченка. Про це йдеться в академічному журналі «Слово і час» №2(740) 2025 року.
Доктор філологічних наук і старший науковий співробітник Інституту літератури Шевченка НАН України Олександр Боронь отримав рукописи ще у 2022 році. До інституту звернувся закордонний букініст із проханням на підставі фотографії оглянути видання «Кобзаря» 1860 р. зі вклеєними до нього рукописними матеріалами.
який був знайдений окремий аркуш-автограф вірша «Мени однаково, чи буду…», датований 22 січня 1858 року, Нижній Новгород. Він повністю написаний рукою Шевченка та раніше не був відомий у шевченкознавстві — згадки про нього дослідникам також не траплялися.
«Збереглися три автографи цього вірша: чистовий автограф в окремому рукописі циклу “В казематі”, чистовий автограф у “Малій книжці”, чистовий автограф у “Більшій книжці”. Вони відображають три етапи редакційної роботи над текстом» , — додав Боронь.
На звороті зафіксовано час і місце з’явилася автографа з характерною для Шевченка заголовною літерою «Н» латинкою (напис відтворюю буквально): «Нижній Новгородъ / 22. Генваря / 1858.». Це Шевченків почерк, написання літера і загальний вигляд рядків, що відрізняються особливостями його письма останніх років життя.
Експертизу, аби довести справжність документів, здійснили спеціалісти ТОВ «Експертно-дослідна служба України» кандидат юридичних наук, експерт вищого класу Маргарита Бондар та експертка першого класу Тетяна Сукманова.
Для порівняння експертам надали фотокопії Шевченкових записів вірша «Мені однаково, чи буду…» в «Малій книжці» (кінець 1849 р. — початок 1850-го) та в «Більшій книжці» (переписано 18 березня 1858 року). Фахівці дійшли висновку, що всі документи виконані Шевченком.
Серед інших документів, які отримали:
- «Кобзар»;
- сторінки рубрики «Кобзарський гостинець» з альманаху «Хата»;
- окремі відбитки публікації Шевченкового автобіографічного листа в журналі «Народное чтение»;
- рукописні сторінки із Шевченковими віршами та інші.
У «Кобзарі» складаються нотатки письменника та рядки віршів, серед яких — «Оттаке-то… а що робить! / Журба не помо- же — / Хто сироті завидує, / Карай того, Боже» та «не вернеться / Заграло, сказало / Синє море. Не вернеться».
«Якщо ці рукописні вставки з’явилися десь невдовзі після виходу друком “Кобзаря” 1860 року, то вони в основному виходять від або списків, які мають джерела Шевченківської рукописи, або (з огляду на невелику кількість відмінностей) разом від поетових автографів. Утім, неможливо з певністю використовувати час появи записів у виданні» , — Усі Боронь.
Як повідомлялося, у серії «Vivat Klasika» вийшло друком видання роману «Доктор Серафікуса» Віктора Петрова-Домонтовича, в якому включені неопубліковані раніше розділи.
Оригінал статті на Suspilne: Знайшли невідомий раніше автограф вірша «Мені однаково», написаний рукою Шевченка
Блог
До електронних реєстрів для нерухомої спадщини та музейних фондів уже внесено…До єдиних електронних реєстрів для нерухомої спадщини та музейних фондів уже внесено десятки тисяч об’єктів.
Про це йшлося під час форуму Europeana 2025 Policy Forum, до якого в режимі онлайн долучил
Стали відомі переможці премії «Найкраща угорська книжка»-2024Асоціація угорських книговидавців та розповсюджувачів оголосила переможців премії «Найкраща угорська книжка» 2024 року. Про це повідомляється на сайті асоціації.
Премію вручають за найк
Головна інспекція з питань освіти і науки Португалії розпочала перевірку шкільних підручників з географії та історії для учнів 7 класу, в яких Крим назвали територією рф. Про це повідом
Словенське книжкове агентство стало членом мережі європейських організацій EUReadСловенське книжкове агентство приєдналось до мережі європейських організацій, що займаються розвитком культури читання, EURead. Про це повідомляється на офіційному сайті агентства.
«При
Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький і посол Франції в Україні Гаель Весьєр обговорили збереження Софійського собору в Києві, який зазнав пошкоджень внаслідок російської атаки.
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.