Діалоги: 4 питання від Сенеки

Діалоги: 4 питання від Сенеки

Луцій Анней Сенека. Діалоги. – Львів: Апріорі, 2016. – 320 с.

Як часто ми читаємо філософські тексти не лише як теорію, але й переймаємо у філософів їхні поради – на ділі вводимо нові корисні звички у своє життя?

Напевне, рідко. Саме тому сьогодні я запрошую Вас подивитися на творчість давньоримського філософа-стоїка Сенеки з іншого боку  – практичного. А саме пошукати корисні питання і поради серед його головного твору «Діалоги», що був уперше перекладений українською Андрієм Содоморою. Адже не даремно, саме так автор назвав свій твір, запрошуючи читачів найперше до глибокої розмови.

Увесь твір Сенеки складається із п’яти менших есеїв, які поділені тематично – про короткочасність життя, про щасливе життя, про спокій душі, дозвілля, про стійкість мудреця. Водночас усіх їх єднає спільна проблема – пошук гармонії. Балансу між людьми та богами, між природою та суспільством, між чеснотами та пороками…

Відповіді ж на які питання Сенека пропонує пошукати кожному з нас, аби досягли справжнього щастя?

1. Який із днів ти провів так, як хотів, і міг повністю розпоряджатися собою?

Сенека стверджує, що короткого життя ми не отримуємо – ми робимо його таким. Як? Передусім дозволяючи іншим забирати наш час. Ми віддаємо його роботодавцям, сімейним обов’язкам, телебаченню, соціальним мережам… Чи бодай годину в день ми приділяємо собі та справам, які нас розвивають? «Живете – мовби вічно мали жити, ніколи не маєте перед очима своєї крихкості; не дивитеся, скільки часу вже спливло (…), а тим часом ось цей день, що його віддаєте чи якійсь людині, чи справі, — може бути останнім. Боїтеся всього як смертні, а жадаєте всього – як безсмерті» (с. 83). Та філософ іде ще далі, зауважуючи: «Усе життя треба вчитися вмирати» ( с.90). Бо для нас, зачерствілих серцем, часто лише таке нагадування може стати рятівним. 

2. Наскільки постійними є речі, які роблять тебе щасливим?

«Щасливим можу назвати того, хто завдяки здоровому глузду нічого не жадає, нічого й не боїться» (с. 130-131). Бо і справді, лише щастя, побудоване на нематеріальних речах, може бути постійним. І лише таке щастя не пов’язане зі страхом втратити його. Усе моє завжди зі мною, нагадують нам давні філософи. Що ж ми можемо вважати по-справжньому своїм у такому мінливому світі?

3. Як знайти баланс серед щоденних справ? 

Думаю, що кожен із нас час від часу відчуває невизначеність у власних справах. Здавалося б, знаєш куди рухатися, що і як робити, однак доймає якась тривога та заважає рухатися вперед. Велика кількість справ, багато різних обов’язків і так мало часу для себе… І ось ти вже втратив свій запал, мотивацію.

Стійкість і звичка. Дві риси, що, на думку Сенеки, можуть допомогти людині не покладати рук. «Мужем буде той, хто серед націлених у нього звідусіль небезпек (…) не зрадить своїй стійкості» ( с.191). І саме вироблені корисні звички додають стійкості та сили продовжувати рухатися вперед. Чи є такі у вас? 

Також філософ наголошує на простому правилі, яке ми сьогодні часто забуваємо, бажаючи встигнути все і вкластися в рамки своїх надуманих ідеалів: «Більше сил має бути в того, хто підіймає тягар, ніж у самому тягарі» ( с 193). А чи й ми не намагаємося знайти баланс серед справ, що фізично перевищують наші можливості?

4. Як зберегти внутрішній спокій? 

Психологи зазначають, що образити можна лише ту людину, яка дозволить це зробити. «Мудрість не залишає місця для зла» (с. 245), і якщо ти маєш у своєму серці її — тиху, урівноважену, завжди погідну та спокійну, то жодна образа чи наклеп не похитне твого внутрішнього спокою.   

«Хто так болісно сприймає кожну образу, виказує тим самим, що не бачить далі свого носа, засвідчує неповагу до себе самого», — зауважує Сенека. (с. 257) І справді, скільком дрібницям ми надаємо надмірне значення! Справжнє щастя не в тому, щоб усе завжди було добре, а в тому, щоб «піднятися духом над усіма кривдами, щоб усі радощі знаходити в самому собі» (с. 273).

Філософія стоїків, до якої відносив себе і римлянин Сенека, сьогодні актуальна як ніколи. «І навіть якщо ворог натискатиме, якщо нестерпним ставатиме його напір, то однак відступати – ганебно: не здавай місця, яке визначила тобі природа. Запитаєш мене, що це за місце? Місце мужа» (с. 274). А отже, місце Людини, яка знайшла себе.

Мар’яна Зеленюк

Джерело: chytay-ua.com.

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Діалоги: 4 питання від Сенеки

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"