Двотомне видання «Епістолярій Тараса Шевченка» перемогло у ХХІІ Всеукраїнській премії «Книжка…

Двотомне видання «Епістолярій Тараса Шевченка» перемогло у ХХІІ Всеукраїнській премії «Книжка…

Двотомне видання «Епістолярій Тараса Шевченка» перемогло у ХХІІ Всеукраїнській премії «Книжка року-2020» (номінація «Хрестоматія», підномінація «Життєписи»). Про це повідомляє golos.com.ua.

Книги в лютому минулого року вийшли у світ у харківському видавництві «Фоліо», у серії «Бібліотека української літератури», з ініціативи літературознавця, заступника директора з науково-видавничої роботи Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Сергія Гальченка.

Це найновіше видання епістолярної спадщини Тараса Шевченка вирізняється тим, що вперше листи поета і його адресатів зведено у хронологічному порядку в цілісний корпус. При упорядкуванні нового видання епістолярію враховано здобутки шевченкознавства останніх років.

Уперше після 90-річної перерви подано за автографами 32 листи до Шевченка, вилучені у поета під час арештів 1847 та 1850 років. Уперше вони вийшли в 1929 році, у третьому томі зібрання творів «Кобзаря» (публікатор — шевченкознавець Михайло Новицький, редактор — Сергій Єфремов). Звідтоді листи републікувалися за цим виданням, бо місце зберігання оригіналів довгий час залишалося невідомим.

Тільки влітку 2015 року вчені Інституту літератури виявили їх у Центральному державному історичному архіві України (ф. 2221) — серед документів Кирило-Мефодіївського братства. Листи у 2005 році передала в архів дружина історика й архівіста Івана Бутича — Марія Бутич. За автографами цих листів усунуто купюри, які за радянського часу у видавництвах були змушені робити в попередніх виданнях епістолярної спадщини поета.

Упорядкували епістолярну спадщину Тараса Шевченка Сергій Кальченко та Галина Карпінчук, а наукову редакцію коментарів здійснив доктор філологічних наук, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури Олександр Боронь.

Видання укладено на основі шостого тому Повного зібрання творів Шевченка у 12 томах (2003) і збірника «Листи до Тараса Шевченка» (1993), у яких тексти подано за автографами, а в разі їх відсутності — за першодруками. Коментарі до листів належать Василю Бородіну, Володимиру Мовчанюку, Миколі Павлюку, Тетяні Різниченко, Валерії Смілянській, Ніні Чаматі, Василю Шубравському. Окремі примітки уточнено і розширено за працями Олександра Бороня, Віктора Дудка, Володимира Мельниченка та Володимира Яцюка.

У першій книзі епістолярію вміщено 207 листів Тараса Шевченка та до нього за 1839—1857 роки (від найранішого відомого до брата Микити Шевченка від 15 листопада 1839 р. до останнього, яке поет надіслав із Новопетрівського укріплення).

Листи — часом єдине джерело відомостей про окремі грані Шевченкової біографії та творчості цих років. Вони дозволяють глибше пізнати життя Шевченка під час навчання в Академії мистецтв, подорожей Україною, розкривають духовні страждання митця на засланні.

Друга книга епістолярію містить 300 листів поета та до нього за 1857—1861 роки (від перших послань, написаних і отриманих після звільнення, до останніх, які надійшли на адресу поета по його смерті). Листи допомагають зрозуміти непростий шлях Шевченкового повернення до творчого життя, представляють широту вподобань і зацікавлень митця. В епістолярії цих років поет виповідає надію оселитися на рідній землі й одружитися…

Фактографічне багатство і глибину змісту листів розкриває передмова Михайлини Коцюбинської. Спостереження над епістолярієм поета дослідниця завершила рядками: «Цей правдивий автопортрет письменника й художника становить безцінний документ доби й водночас — мистецький феномен».

Фото надано Інститутом літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України

Ярослав ФАЛЬКО

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Двотомне видання «Епістолярій Тараса Шевченка» перемогло у ХХІІ Всеукраїнській премії «Книжка…

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Привітик від атора!

Привіт, мої любі!

Даю про себе знати, оскільки давненько від мене не було нічого чутно. Хочу сказати, що мені приємно інколи заглядати на сторінку і бачити нові зірочки, відгуки і, навіть, нагороди! Це все просто гріє мені

Дві книжки за ціною однієї! Знижка!!!

Привіт, мої друзі!

Завтра на вас чекає приємна знижка на дилогію

“ЗА КРОК ДО ЩАСТЯ”

Історія, яка надовго залишиться в ваших серцях!

Не пропустіть нагоди придбати шалено-емоційний роман за нижчою ціною!

Бажаю

Пані та панове! Нейронет!

Вітаю вас, любі мої! На Букнеті новий конкурс, а мене муха вкусила і не відпускала, доки не поставила фінальну крапку. Дякую їй, що не загризла. :))) Тепер справа за вами. Буду у захваті, якщо прочитаєте і додасте коментарі на

Так все ж таки серце чи розум?

Сьогодні о 20°° у “Вдрузк або Я не хотіла”

  — Навіщо ти сюди прибігла?! Ну?! Скажи мені?!

 — Я вже сказала!

  — Ні, не треба мені заливати про Опру! Прошу, не бреши! Навіщо ти сюди прибігла?!

  Я

Знижка 20%!!!

Друзі, сьогодні діє дуже вигідна знижка 20% на мій роман “Мій коханий злочинець”

Діма став свідком злочину, а закон замість того, щоб допомогти, відвернувся від нього.
Тепер йому потрібно ховатися не тільки від

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"