Двотомне видання «Епістолярій Тараса Шевченка» перемогло у ХХІІ Всеукраїнській премії «Книжка…

Двотомне видання «Епістолярій Тараса Шевченка» перемогло у ХХІІ Всеукраїнській премії «Книжка…

Двотомне видання «Епістолярій Тараса Шевченка» перемогло у ХХІІ Всеукраїнській премії «Книжка року-2020» (номінація «Хрестоматія», підномінація «Життєписи»). Про це повідомляє golos.com.ua.

Книги в лютому минулого року вийшли у світ у харківському видавництві «Фоліо», у серії «Бібліотека української літератури», з ініціативи літературознавця, заступника директора з науково-видавничої роботи Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Сергія Гальченка.

Це найновіше видання епістолярної спадщини Тараса Шевченка вирізняється тим, що вперше листи поета і його адресатів зведено у хронологічному порядку в цілісний корпус. При упорядкуванні нового видання епістолярію враховано здобутки шевченкознавства останніх років.

Уперше після 90-річної перерви подано за автографами 32 листи до Шевченка, вилучені у поета під час арештів 1847 та 1850 років. Уперше вони вийшли в 1929 році, у третьому томі зібрання творів «Кобзаря» (публікатор — шевченкознавець Михайло Новицький, редактор — Сергій Єфремов). Звідтоді листи републікувалися за цим виданням, бо місце зберігання оригіналів довгий час залишалося невідомим.

Тільки влітку 2015 року вчені Інституту літератури виявили їх у Центральному державному історичному архіві України (ф. 2221) — серед документів Кирило-Мефодіївського братства. Листи у 2005 році передала в архів дружина історика й архівіста Івана Бутича — Марія Бутич. За автографами цих листів усунуто купюри, які за радянського часу у видавництвах були змушені робити в попередніх виданнях епістолярної спадщини поета.

Упорядкували епістолярну спадщину Тараса Шевченка Сергій Кальченко та Галина Карпінчук, а наукову редакцію коментарів здійснив доктор філологічних наук, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури Олександр Боронь.

Видання укладено на основі шостого тому Повного зібрання творів Шевченка у 12 томах (2003) і збірника «Листи до Тараса Шевченка» (1993), у яких тексти подано за автографами, а в разі їх відсутності — за першодруками. Коментарі до листів належать Василю Бородіну, Володимиру Мовчанюку, Миколі Павлюку, Тетяні Різниченко, Валерії Смілянській, Ніні Чаматі, Василю Шубравському. Окремі примітки уточнено і розширено за працями Олександра Бороня, Віктора Дудка, Володимира Мельниченка та Володимира Яцюка.

У першій книзі епістолярію вміщено 207 листів Тараса Шевченка та до нього за 1839—1857 роки (від найранішого відомого до брата Микити Шевченка від 15 листопада 1839 р. до останнього, яке поет надіслав із Новопетрівського укріплення).

Листи — часом єдине джерело відомостей про окремі грані Шевченкової біографії та творчості цих років. Вони дозволяють глибше пізнати життя Шевченка під час навчання в Академії мистецтв, подорожей Україною, розкривають духовні страждання митця на засланні.

Друга книга епістолярію містить 300 листів поета та до нього за 1857—1861 роки (від перших послань, написаних і отриманих після звільнення, до останніх, які надійшли на адресу поета по його смерті). Листи допомагають зрозуміти непростий шлях Шевченкового повернення до творчого життя, представляють широту вподобань і зацікавлень митця. В епістолярії цих років поет виповідає надію оселитися на рідній землі й одружитися…

Фактографічне багатство і глибину змісту листів розкриває передмова Михайлини Коцюбинської. Спостереження над епістолярієм поета дослідниця завершила рядками: «Цей правдивий автопортрет письменника й художника становить безцінний документ доби й водночас — мистецький феномен».

Фото надано Інститутом літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України

Ярослав ФАЛЬКО

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Двотомне видання «Епістолярій Тараса Шевченка» перемогло у ХХІІ Всеукраїнській премії «Книжка…

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Тарас Мельник+я = Слр + Бойовик! Ловіть новинку!

Що буде, якщо автор бойовиків та авторка СЛР захочуть написати щось в співавторстві? Саме таким питанням я задалася, коли обирала собі співавтора для новинки ще пару місяців тому =)) Мені дуже хотілося написати роман не самостійно,

На Букнеті завелися шахраї!!!

Пссс… Тільки по секрету, будьте обережні! 

На Букнет приїхав досвідчений шахрай – Александ Бенн. Він же Саня Бабак.

Слідом за ним прибігла й аферистка з Троєщини – Русана Соболєва. Вона же Русік – королєвішна тамтешньої

Знижка на фентезійну дилогію!тільки сьогодні!

Доброго раночку)))

Сьогодні діє знижка  – 20%  на дилогію 

Дві книги за ціною 39,20 грн

Дике Марево (безкоштовно)

Анотація до книги “Дике Марево”

Опинившись в іншому світі я потрапляю у вир подій. І щоб

Болонська виставка дитячих книжок 2021 переходить в онлайн

Болонську виставку дитячих книжок 2021 в офлайн-форматі скасували через складну пандемічну ситуацію у світі та, зокрема, в Італії. Виставка пройде в онлайні. Про це повідомляється на оф

Освітяни діаспори запросили до створення «Писанкового Всесвіту»

Спілка українських освітян діаспори (СУОД) запросила охочих до участі у
створенні слайд-шоу «Писанковий Всесвіт».

Про це йдеться на сторінці події у фейсбуці.

Організатори просять до 23 квітня над

Перейти до блогу

Нові автори

Олена Скуловатова

Скуловатова Олена мешкає в селі Путрівка, на Київщині. Автор дитячих та дорослих творів, публіцистики та понад шістдесяти наукових праць з психології. Переможниця I літературного конкурсу імені Івана Дубинця (2021), фіналістка першого всеукраїнського літературного конкурсу "#Рак_боятися_не_можна", в номінації "Проза" (2020), переможниця Літературного інтернет-конкурсу "Незвичне, невідоме, небувале", номінація "Проза" (2020). ФБ: elena.skulovatova Інстаграм: skulovatovaelena Ютюб: https://www.youtube.com/channel/UC1vJaDHmbiF5DJzODfyp8gw Особистий […]

Хелен Соул

Псевдонім Хелен Соул. Мешкає у місті Кропивницький. Пише твори для дорослих та підлітків. Переможниця у конкурсі оповідань соціального спрямування на електронному порталі Букнет від компанії Avitarart з твором “Зірка з неба”. Переможниця конкурсу в номінації романи від видавництва Кондор. Дебютний роман “Викрадач мого повітря” вийде друком у 2021 році. Посилання на сторінку фейсбук: writerHelenSoul

Катерина Холод

Катерина Холод. Мешкає в м. Ірпінь. Пише твори для дорослих та дітей. Лауреатка IV премії «Смолоскипа» (2019, 2020). Переможниця конкурсів Open World (2020), «Тріада часу» (2019), «Смарагдові вітрила» (2021) та конкурсу ім. Герася Соколенка (2020). Фіналістка конкурсу «Як тебе не любити…» (спецвідзнака «Коронації слова») (2020). Фіналістка конкурсу ім. Григора Тютюнника (2020), «Золотої лози» (2020), «Шодуарівської […]

Анатолій Хільченко

Анатолій Хільченко. Народився на Полтавщині 1979 року. Навчався у Київській духовній семінарії та академії. Працював у релігійних та навколоцерковних громадських організаціях. Священник Української Православної Церкви. сторінка в Букнет: https://booknet.com/uk/anatoli-xlchenko-u5561052 Сторінка у мережі ФБ: https://www.facebook.com/presviter.anatoly/ Ютуб-канал: https://www.youtube.com/channel/UCaAjutYWJOdPdHaNCJU28ng Група “Інститут прикладної теології”

Tadeй Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"