Два світи українства.

Два світи українства.

Два світи українства.

25 лютого народилися два генії

а в 1887 –  Лесь Курбас.

 

Вони це живе втілення двох сторін українства:

Натуризм – Леся Українка.

Манганізм – Лесь Курбас.

 

 

Життя Лесі Українки було сповнено творчості – вона могла стати і художницею і музикантом. Чудово вишивала.

Любила і була коханою, ще й серце, розділене на двох. Все як у СЛР!

Мала чоловіка, якого традиційно її мати не толерувала, бо він був голь-перекатна.  Та однак кохання перемогло і вони творили разом доки смерть їх не розлучила.

 

ЛесяУкраїнка супроводила коханого у 1901 р. у засвіти далекі і за одну ніч написала драму «Одержима». Це твір магічний та загадковий. Діалог Жінки та Мессії. Єдині, хто не зрадив Месію – це були жінки. І єдині, яким крім заборони навіть зайти до вівтаря, нічого не дісталося. Ні слова доброго, нічого.

 

Він знову скаже, як тоді сказав:

“Яке тобі до мене діло, жінко?”

Що ж я йому скажу? Моя душа

тепер чорніша. Я тепер не тільки

до ворогів його ненависть маю,

але й до друзів. О, до сих ще більшу!

Ви, сонне кодло! Світло опівночі

не будить вас? Вам заграва кривава

очей лінивих не здола розплющить?

Бодай вам вічний сон наліг на груди

і зморою душив вас без кінця!

Мені сто раз від вас миліші гади,

бо в них таки, либонь, тепліша кров.

 

Це твір крик жінки під пресом патріархальної культури, байдужої і примітивної.

Це твір, проігнорований самозакоханими павичами-мужчинами.

 

Боротьба із патріархальною культурою виражена і в «Кам’яному господарі». Там, донна Анна – горда жінка, яка не буде відступати, а бере своє – «не сховаєшся я твоя кохана» . Вона немов українська Скарлет О’Хара. Натомість, Дон Жуан, рафінований метросексуал і куртуазний манєрист, це символ мужчин, які щораз більше втрачають якість «сильної статі». А кам’яний господар, цей символ патріархальної сваволі, який тупо знищує обох, хоча він явно не переможець…він труп.

 

Вершина Творчості Лесі Українки фентезі «Лісова казка». Це чудовий любовний роман, а разом із тим, це маніфест українства.

Леся Українка задекларувала основну українську рису – безмірний натуризм. Тобто, копіювання природи і небажання будувати суспільство раціональності… «Лісова пісня» знаходить у душі українця миттєвий виклик. Українці бачать у цьому творі насамперед віддчуття незмірної поезії , ніжності та чуттєвості.

Леся Українка була рідкісною синьою птахою, яка мала в душі те, що не вмирає – чуття єдиної родини, природи і краси. ЇЇ доля, наче доля Мавки та України – трагічна доля романтичної і розумної жінки у світі технократичних цінностей.

 

 

Протилежність натуризму – манганізм, був притаманний Лесю Курбасу.  Навіть неможливо уявити, що у своїй студії «Березіль» (1922) або із староукраїнської – Березень, митець міг би ставити «Лісову пісню».

Він експериментував та творив  намагаючись знайти нову парадигму розвитку людства і України взагалі.

 

Я вибираю Березіль,

Він ламає все старе,

Пробива новому місце,

Він зчиняє силу шуму,

Він стремить.

Я вибираю Березіль,

Тому що він буря,

Тому що він сміх,

Тому що в ньому сила,

Тому що він переворот,

З якого літо родиться.

 

Курбас вибрав епіграфом до студії «Березіль» цитату із  Бйорнстьєрне Бйорнсона учасника боротьби за незалежність країни від шведського панування, автора національного гімну «Так, ми любимо цю землю» і українського патріота.

 

У творах Курбаса було безліч технократичного та механістичного. Це були  індустріальні провісники великої технологічної революції, початок епохи манганізму…

 

Однак, червоні кхмери Росії знищили творця. Червоним бісам ні натуризм,  ні манганізм непритаманні.Червоні  дияволи – це паразити, які не мають шансів у світовому цивілізаційному процесі. Тут, без коментарів.

 

Та пройшли роки – і як і Леся Українка,  Лесь Курбас став експонатом із підписаною біркою.   Ми втиснули обох у прокрустове ложе і відсікли у них основне, залишивши заштамаповане критиками фальшиве захоплення та пустопорожнє вихвалянство того, чого навіть не спробували уважно прочитати…

Оригінал статті на Букнет: Два світи українства.

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

“Свій серед своїх”)) Флешмоб від Наталії Дев’ятко.

Ідея флешмобу #свої належить Наталії Дев’ятко, а запросила мене взяти участь Інна Камікадз. Правда, мені довелося трохи поламати голову над тим, як же краще буде розповісти про своїх читачів.

У мене на сьогодні на

Флешмоб #свої

Дякую любій письменниці Наталія Девятко (Natalia Devyatko), що започаткувала цей флешмоб. 

Суть флешмобу у тому, щоб автор розповів про своїх читачів. Які вони? Що саме цінують у його творах? Чому для них це важливо?

Наприкінці

Новини, подарунок та анонс

“Спіймати шахрая” добігає свого завершення – новина перша. Це була дуже крута авнтюрна історія, і хто ще не придбв передплату раджу робити це зараз, бо вже за кілька днів книга здорожчає.

“Стокгольмський синдром”

Запрошую!!!

Доброго всім часу доби. На годиннику 03:29 коли я це пишу вам… такий собі лист…. запрошую всіх переглянути нову книгу “Чорний кінь”. Перша глава опулікована. Має мій рекорд 10,000 слів. Ба навіть більше. Спойлерів робити не

Українська книжка здобула срібло на конкурсі European Design Award 2021

Творча майстерня «Аґрафка» здобула срібло на цьогорічному конкурсі комунікаційного дизайну European Design Award. Нагороду присудили за дизайн книжки «Куди і звідки» Романи Романишин та

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"