Герої добрих історій: 10 персонажів з книжок Астрід Ліндґрен

Герої добрих історій: 10 персонажів з книжок Астрід Ліндґрен

Пеппі Довгопанчоха та Карлсон, який живе на даху — герої, відомі навіть тим, хто не тримав у руках жодної книжки Астрід Ліндґрен. Але у чотирьох десятках творів, що вийшли з-під друкарської машинки шведської письменниці, є чимало інших цікавих, яскравих, позитивних героїв (і не обов’язково головних у тексті!), які демонструють красиві, відчайдушні чи кумедні вчинки, захоплюють силою характеру чи почуттям гумору, навчають доброті і глибоко западають у серце. І навіть сьогодні мають сучасний і не стереотипний вигляд. Познайомимося із ними ближче?

Хлопчина-підліток Абе Нільс — це типовий next-door boy, який стає першим об’єктом захоплення для малої дівчинки Мадікен. Старший, серйозний — але в міру, працьовитий (а хіба можна інакше, коли тато надто часто причащається алкоголем, а мамі не вистачає рук, щоб тримати на плаву маленький сімейний бізнес з випікання кренделиків?), він крутиться на кухні, не покладаючи рук. Тому для Мадікен такий цінний кожен прояв його уваги і так не хочеться перед ним ганьбитися (але коли маєш таку молодшу сестричку, як Лісабет, то іноді доводиться). Абе Нільс нерідко рятує непосидючих і вигадливих сусідок з різноманітних халеп, але не втрачає нагоди й позбиткуватися з них — скажімо, виманює Мадікен серед ночі з дому, аби познайомити з привидом, який шукає давній скарб, або ж вдає работорговця, чим доводить сердешну дівчину до паніки.  У ставленні до дівчаток він проявляє не лише дбайливу відповідальність старшого брата, але й неабияке почуття гумору — достатньо ущипливе, щоб підколоти Мадікен, але й достатньо доброзичливе, щоб поряд із ним вона почувалася в безпеці.

У детективних та пригодницьких історіях симпатичним дівчаткам нерідко відводять роль музи-натхненниці. Але це точно не про Єву-Лотту. Хоч у неї й закохані одразу двоє хлопчиків, сам детектив Калле Блюмквіст та його найкращий друг Андерс, однак Єва-Лотта для них — не прекрасна дама, що чекає на принців десь у високій вежі, а повноцінна учасниця усіх ризикованих пригод, яка завиграшки з’їжджає з цієї вежі на мотузці, виконує бойові завдання у Війні Білої і Червоної троянд, відважно йде у розвідку й нізащо не здасть секрети своїх. Вона допитлива, кмітлива, саркастична і зухвала. Називає речі своїми іменами, ріже правду просто в очі і чітко відстоює власні кордони. Коли їй намагаються читати мораль на тему #тиждівчинка, вона інколи на секунду замислюється про те, щоб стати жіночнішою, але одразу ж рішуче махає рукою — не сьогодні. Адже яка там жіночність, коли в світі стільки цікавих розваг і пригод? Єва-Лотта — приклад  того, що коли дитина росте й розвивається вільно від гендерних стереотипів, то у свої 13 має вигляд цілісної і яскравої особистості.

Гідний суперник — цінність на вагу золота. Це переконливо доводить суперник Калле Блюмквіста та його друзів у Війні Білої та Червоної троянд Сікстен. Якими тільки вишуканими образами не поливає він своїх ворогів! А все для того, щоб розгорнути масштабний театр воєнних дій і наповнити літні канікули справді достойними пригодами. Слово «театр» я вжила не дарма, адже ворожнеча двох компаній — не більше, ніж розкішно зрежисована постановка, яку вони натхненно розігрують, щоб додати своїм будням «перчинки». В мирному житті і Сікстен, ватажок Червоних, і Андерс, ватажок Білих троянд — найліпші друзі, але на «війні» не шкодують зусиль, аби влаштувати обом товариствам справді чудову забаву. Та коли стається щось дійсно критичне — важко хворіє його пес чи у місті з’являються озброєні злочинці — Сікстен перетворюється на відданого, щирого і відкритого друга, який у найпотрібніший момент обов’язково прибіжить на допомогу.

 

Література знає чимало сюжетів, коли найстарша в родині сестра після смерті мами перебирає на себе опіку над молодшими дітьми. Це історія і про Малін, але в довгому переліку «мам-дітей» вона стоїть осібно. Так, Малін доводиться дбати не лише про братів-шалапутів Югана, Нікласа і Пеле, а й про дуже доброго, але страшенно неуважного і погано пристосованого до життя татуся. У неї справді повні пригорщі роботи, але водночас дівчина не видається стражденницею, яка пожертвувала власним життя заради сім’ї: у неї є свої захоплення й улюблені заняття, які вона дбайливо береже.

 

Малін успадкувала татів письменницький талант і відточує його, занотовуючи у щоденник описи найцікавіших подій і дуже особисті міркування. Вона любить усамітнено милуватися природою і може навіть відшити надто наполегливого кавалера, який заважатиме їй у цьому.

 

Малін дуже вродлива, і брати ревно оберігають її від посягань залицяльників, які ходять за нею табунами, але водночас вона знає собі ціну і її геть не просто збити з пантелику. А ще вона вміє легко опановувати домашній хаос і делегувати братам частину хатніх обов’язків.

Серед усіх дітей, які мешкають на Бешкетній вулиці, найбільшою пустункою є наймолодша, Лотта. Силі характеру цієї дівчинки можуть позаздрити і дорослі! Вперта і цілеспрямована, невтомна вигадниця і бешкетуха, вона завжди вміє знайти цікаву пригоду і не погодиться на компроміси, навіть якщо ціною будуть якісь приємні речі, як-от прогулянки чи оладки. І того, хто посміє суперечити Лотті, нехай фараон копне! Бо з Лоттою жартувати не випадає: якщо вже образилася на маму і заявила, що перебереться жити деінде, то будьте певні — дівчинка не тільки житло знайде, а ще й затишно його облаштує, аж братик із сестричкою позаздрять. Лотта — справжня enfant terrible, чарівна нестерпна дівчинка, яка підкорює серця.

 

Їм судилося бути одвічними суперниками — Роні, дочці розбійника Матіса, та Бірку, сину розбійника Борки, як віддавна ворогують. Однак двоє дітей, що живуть у занедбаній фортеці і проводять свої дні в дикому лісі, не можуть не потоваришувати. І не в останню чергу завдяки Бірку. Розважливий, привітний, не зашорений стереотипами і відкритий до інших, цей хлопчик бачить глибше і більше, ніж рішуча, категорична, пристрасна Роня. Саме він першим простягає руку дружби і відкриває Роні несподівану істину: круто, коли ти можеш врятувати когось (в буквальному сенсі), але ще крутіше, коли є той, хто завжди прийде на порятунок тобі. У цій парочці Бірк — це той, хто розтоплює лід. І вже незабаром стає для войовничої дівчинки улюбленим братом, якого вона ніколи не мала. У лісі, повному страхітливих дивовиж, їм і легше, і веселіше укупі. Але — йой, що про цю дружбу скажуть татусі?

 

Його історія точно видасться знайомою багатьом поттероманам. Хлопчик-сирота Буссе, якого виховують прийомні батьки, котрі не дуже його люблять і не надто ним переймаються, виявляє, що насправді він — королевич з Країни Далекої. Там живе його колись втрачений батько-король, там можна досхочу гратися в трояндових садах і бігати по соковитих луках, їздити верхи на дивовижному коні і гратися з друзями. Там Буссе отримує нове ім’я — Міо, а ще дізнається про свою місію.

 

Виявляється, йому судилося стати в бій проти лицаря Като, такого лютого і жорстокого, що вже від самого звучання його імені люди здригаються, а квіти в’януть.

 

Але ради нема, бо, як то кажуть, разом їм жити не судилося. Міо страшно і гірко від цього, він не обирав собі такого шляху і зовсім не хоче рушати на вірну смерть. Але розуміє, що мусить. Міо не муштрований воїн, а звичайний хлопчик, який тільки-тільки здобув своє щастя і не хоче його втрачати. Він тремтить від страху і плаче, але все одно збирається докупи і йде назустріч небезпечному ворогу, бо знає, що інакше не може. І його історія — мабуть, найправдивіша і найщиріша з усіх лицарських історій.

 

Коли приймаєш рішення стати волоцюгою, навіть тимчасово, то вкрай важливо, щоб тобою заопікувався хтось досвідчений і порядний. Расмусові, який втік з дитячого притулку в надії, що зможе  «напитати» собі батьків, пощастило зустріти Оскара. Він зве себе Райським Оскаром або Божою зозулею, чудово грає на гармоніці і знає багато гарних пісень, здатних розчулити серця щедрих господинь, вміє знаходити безпечні для нічлігу місця і приязно спілкуватися з усіма, кого стрічає на шляху.

 

Райський Оскар бере бідолашного Расмуса під своє крило, піклується про нього, дбає, аби малий був нагодований і мав достатньо відпочинку. Він, як ментор, навчає хлопчика усіляких премудрощів із життя бродяги, але й не забуває зауважувати, що такий спосіб життя — не найкраще, що можна обрати для дитини. І хоч Оскар належить до маргіналізованої категорії людей, у нього можна повчитися чесності і порядності. Втім, і йому доводиться боротися зі стереотипами, коли у містечку, куди вони з Расмусом забрели, стається злочин, і підозра падає на бродяг.

Коли на порозі їхнього класу з’являється двійко маленьких людей — крихітні братик і сестричка з роду дрібнолюдів Петер і Петра, саме Гуннар стає їхнім найліпшим другом. Звільняє для них місце за своєю партою, допомагає перейти через небезпечну дорогу, заходить в гості (і хоч не може потрапити до манюсінького помешкання, то бодай перемовляється з ними крізь шибку), складає їм товариство на ковзанці. Для дітей-дрібнолюдці створюють у класі інклюзивне середовище, і Гуннар — один із тих, хто допомагає цьому, адже приймає «не таких» однокласників приязно і відкрито. «Ти прикрасний хлопець, Гуннаре!» — з помилкою, але від щирого серця пишуть йому Петер і Петра. І з ними важко не погодитися.

Юнатан — один із найгероїчніших героїв Астрід Ліндґрен, бо в ньому поєднується сміливість, мужність і сила духу. Хлопець-підліток, який підбадьорює смертельно хворого молодшого брата розповідями про казкову країну Нангіяла, де є багато багать і казок і куди потрапляють люди після смерті, сам гине, рятуючи малого з пожежі. Життя без Юнатана, який завжди був його наснагою і підтримкою, для Карла нестерпне. Тому одного вечора він сам вирушає у казкову Нангіялу. Та вона, виявляється, переживає складні часи, і саме братам Лев’яче Серце доводиться стати тими, хто очолює повстання проти тирана і веде до бою жителів Нангіяли. Знову Юнатану доводиться жертвувати собою у бою, але тепер із ним є брат, який його ніколи не покине. Юнатан — важлива рольова модель і для Карла, і для мільйонів читачів, які завдяки цій історії по-новому переосмислюють тему братерства.

 

Купити книжки на сайті видавництва.

 

Матеріал створено у партнерстві.

Оригінал статті на Suspilne: Герої добрих історій: 10 персонажів з книжок Астрід Ліндґрен

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Дарую обкладинку.

Дарую обкладинку.

Привітик від атора!

Привіт, мої любі!

Даю про себе знати, оскільки давненько від мене не було нічого чутно. Хочу сказати, що мені приємно інколи заглядати на сторінку і бачити нові зірочки, відгуки і, навіть, нагороди! Це все просто гріє мені

Дві книжки за ціною однієї! Знижка!!!

Привіт, мої друзі!

Завтра на вас чекає приємна знижка на дилогію

“ЗА КРОК ДО ЩАСТЯ”

Історія, яка надовго залишиться в ваших серцях!

Не пропустіть нагоди придбати шалено-емоційний роман за нижчою ціною!

Бажаю

Пані та панове! Нейронет!

Вітаю вас, любі мої! На Букнеті новий конкурс, а мене муха вкусила і не відпускала, доки не поставила фінальну крапку. Дякую їй, що не загризла. :))) Тепер справа за вами. Буду у захваті, якщо прочитаєте і додасте коментарі на

Так все ж таки серце чи розум?

Сьогодні о 20°° у “Вдрузк або Я не хотіла”

  — Навіщо ти сюди прибігла?! Ну?! Скажи мені?!

 — Я вже сказала!

  — Ні, не треба мені заливати про Опру! Прошу, не бреши! Навіщо ти сюди прибігла?!

  Я

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"