Геній повернувся в оновленому пам’ятнику

Геній повернувся в оновленому пам’ятнику

Село Тишківці Городенківської територіальної громади, що на Івано-Франківщині, знамените своїм патріотизмом. Про це пише golos.com.ua.

Тут упродовж кількох десятиліть мешкала родина командарма УПА Романа Шухевича. Місцевий осередок «Просвіти» навіть попри свавілля імперської влади та численних окупантів був сильним та ініціативним, прикладом для інших громад. Величавий Народний дім, двоповерхова школа, хати-читальні, бережливе ставлення до історії рідного краю, пошана до культурних діячів та світочів нації. І, звісно, до Тараса Шевченка.

Велику розвідницьку працю щодо рідного села провів історик, краєзнавець та письменник Богдан Купчинський. У своїх дослідженнях вагоме місце відводить і вшануванню Тараса Шевченка. Зокрема, він розповідає про пам’ятник великому поету, який постав у Тишківцях на початку 50-х років минулого століття. Унаслідок об’єднання двох колгоспів ув один, якому й присвоїли ім’я славетного та незламного українця.

«Тодішній директор школи Іван Шлемкевич надав іще австрійську листівку з портретом Шевченка, за малюнком якої видатний львівський скульптор Йосип Миколишин і створив один із найвідоміших пам’ятників нашого села. Його встановили біля колгоспної контори в березні 1952 року. Та видатний поет муляв очі радянській владі. Після перенесення через десятиліття колгоспної контори в нове приміщення у старому будинку відкрили дитячий садок, — переповідає Богдана Купчинського на сторінці у Фейсбуці «Старі та нові фотографії. Тишківчани» її адміністраторка Зоряна Нагірняк. — Шевченко ще певний час постояв у дитячому садку, потім із невідомих причин його демонтували. Постамент розібрали, а бюст перенесли на задвірки. Видовище жахливе — бюст Шевченка був накритий чорним руберойдом та обмотаний колючим дротом. І так він простояв до 1968 року».

Кращі часи настали із приходом до керівництва Тишківською сільською радою в 1974 році Івана Кульчинського. Сільські майстри облаштували площу та зробили новий постамент. У березні 1976-го пам’ятник відкрили у сквері, що в центрі села.

Однак теперішній — то вже оновлений нещодавно, за активного сприяння народного депутата кількох демократичних скликань, нині вже покійного, Анатолія Матвієнка.

Свіжі квіти до пам’ятника лягають часто. Звісно, під час Шевченківських днів у березні, на честь перепоховання на Чернечій горі в Каневі 22 травня, під час відзначення різних історичних подій у селі, від школярів на початок навчального року та з нагоди його завершення, від молодят. І просто — від небайдужих до Тарасового слова.

Людмила СТРАЖНИК, Івано-Франківська область
На знімку: біля пам’ятника Кобзареві 1957 року
Фото з архіву Богдана Купчинського

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Геній повернувся в оновленому пам’ятнику

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"