В Індії знову можна видавати й купляти заборонену книжку Рушді
Суд у Нью-Делі (Індія) визнав, що книжку «Сатанинські вірші» британського письменника індійського походження Салмана Рушді дозволяється видавати й поширювати в країні.
Позивач, індієць Сандіпан Хан, не міг придбати «Сатанинські вірші» через рішення Центрального управління непрямих податків і митниці від 5 жовтня 1988 року, яке забороняло імпорт видання в Індію.
Жодних офіційних документів на сайті уряду або чиновників чоловік не знайшов, тому надіслав запити до різних державних установ. Відповіді чекав понад рік, проте так їх і не отримав. Тому Сандіпан Хан звернувся до суду з приводу того, що заборони на імпорт видання не існує.
Через 5 років суд визначив, що чоловік може законно придбати собі примірник, адже імпорт дійсно більше не є порушенням закону. Проте індієць може лише замовити книжку онлайн через те, що індійські видавництва не випускали її.
Судді заявили, що влада не надавала повідомлень про заборону. Адвокат чоловіка Уддіам Мукерджі сказав, що тепер ніщо не перешкоджає імпорту роману до Індії. Проте він не впевнений, чи продаватимуть книжку в індійських книгарнях, адже це залежить від видавців і продавців. Також він заявив, що тепер можна подати апеляцію на рішення, пов’язане із забороною на видання.
Рушді і його літературний агент Ендрю Вайлі ситуацію не коментували. Проте індійське видавництво Penguin Random House India назвало рішення «важливою подією» і зазначило, що наразі розглядає подальші кроки.
Як відомо, у 1981 році Рушді написав роман «Опівнічні діти», чим розлютив тодішню прем’єр-міністрку Індії Індіру Ганді, адже зобразив її «причиною смерті свого чоловіка». Після того, як Ганді подала до суду, Рушді погодився вилучити її.
Пізніше уряд Індії заборонив «Сатанинські вірші». Тоді Рушді засудив цей крок і засумнівався в тому, що цензори насправді прочитали твір перед забороною. В Індії, Судані, Єгипті, Саудівській Аравії й багатьох інших мусульманських країнах заборонили видавати книжки письменника.
Як повідомлялося, 12 серпня 2022 року Салман Рушді отримав ножове поранення під час виступу в Інституті Атокуа у США. У нього була пошкоджена печінка, перерізані нерви на руці, поранене око. Нападником виявився 24-річний Хаді Матар із Нью-Джерсі, який зізнався, що прочитав лише дві сторінки роману автора «Сатанинські вірші». Після нападу письменник втратив зір на одному оці та дієздатність руки.
У 2023 році Рушді нагородили Премією миру німецьких книгарів. У цьому ж році він отримав «Премію порушення спокою» (Disturbing the Peace Award) від Центру Вацлава Гавела. У 2024 році він і Вікторія Амеліна отримали премію Норвезької асоціації письменників за свободу слова.
Чільне фото: The Washington Post
Джерело: Assosiated Press
Оригінал статті на Suspilne: В Індії знову можна видавати й купляти заборонену книжку Рушді
Блог
Поезія Мусаковської і Андруховича — нові переклади за кордономУ США вийшли поетичні збірки Set change («Зміна декорацій») Юрія Андруховича та The God of Freedom («Бог свободи») Юлії Мусаковської.
Поетична збірка Юрія Андруховича вийшла в американ
У Львові вулицю Технічну перейменували на честь Ірини Фаріон — мовознавиці, громадської діячки та колишньої депутатки, вбитої у липні 2024 року. Рішення про це ухвалили на засіданні Льв
Переклади осені: іспанська фантастика, американський роман і політична сатира зі Шрі-ЛанкиЦієї осені ледь не кожне українське видавництво стикнулося із затримками з друком. Втім, це не завадило порадувати читачів новинками, адже ідеальний сезон для проведення часу із книжкою
Російську літературу переробляють на туалетний папір на ВолиніУ Ковелі збирають російську літературу для подальшого перероблювання. Ініціаторами стали місцеві волонтери громадської організації UA Resistance Foundation.
Зібрані книжки активісти від
Камеля Дауда, цьогорічного лауреата Гонкурівської премії, звинуватили у використанні реальної історії життя пацієнтки його дружини як основи для роману «Гурії».
Роман розповідає історію
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.