Візуально-пластична історія українського театру в книжках

Візуально-пластична історія українського театру в книжках

Якщо вас цікавить сценографія чи театральний костюм, ви, звичайно ж, підете дивитися виставу в театр. Або сходите в галерею чи музей на виставку робіт когось з театральних художників. Та раніше чи пізніше у вас виникне бажання погортати якусь книгу, присвячену цьому чарівному мистецтву. І тут ви можете здивуватися, адже і в книгарнях, і у бібліотеках знайти українські книжки, присвячені сценографії чи театральному костюму, не так і легко. І навіть всесильний Google зможе допомогти вам лише в тому разі, якщо ви вже знаєте, що саме потрібно шукати.

Книжки, присвячені цьому мистецтву, майже не видавалися у період незалежності України, а ті, які таки побачили світ, були надруковані невеличкими накладами і розповсюджувались у колах спеціалістів. Деякі з них сьогодні можна знайти хіба що в букіністичних крамницях. Ми вирішили трохи допомогти шанувальникам театру й склали добірку найцікавіших видань, присвячених сценографії та сценічному костюму.

СПОГАДИ І МЕМУАРИ

«Спогади художника, або Записки щасливої людини»

Федір Нірод. Спогади художника, або Записки щасливої людини. Упорядкування Ніни Михайлової, Валерія Томазова. Вступна стаття Валерія Томазова. Київ, «Либідь» 2004

Книжка буде цікава для тих, хто любить пізнавати історію та епоху крізь призму життя людини. А життя класика української сценографії було сповнене буремними подіями. Воно швидше нагадуватиме читачу життя героя якогось історичного роману. Дитинство нащадка давнього аристократичного роду, химерні випади долі у вирі революції й війни, спілкування з непересічними людьми, театральні бувальщини й життя української радянської богеми, все це приховане у спогадах художника. Завдяки легкому стилю, ви прочитаєте книжку на одному диханні. Але варто зауважити, що авторський текст, написаний самим художником, поданий російською мовою. Книжка має тверду кольорову палітурку, але основні сторінки й ілюстрації на них чорно-білі.

Дві книжки Мирона Кипріяна

Мирон Кипріян. Все в минулому… Львів, «Панорама» 2007

Мирон Кипріян. Театр і живопис. А також родинні зустрічі, зустрічі з чесними і порядними людьми мистецтва, науки і культури, Львів, «Панорама» 2016

Одразу дві книжки, автором яких є легендарний сценограф Мирон Кипріян, який все своє життя присвятив роботі у львівських театрах. Книжки нагадують родинний альбом, де подані численні фотографії рідних і друзів, родинне дерево, спогади про зустрічі з відомими особистостями, кумедні випадки та багато іншого. В цих книжках Мирон Кипріян озвучує власні позиції щодо незалежності України, наголошує на важливості знання свого коріння і вмінні цінувати свій спадок. Нащадок древнього аристократичного роду, артистичний і епатажний художник на сторінках книжок старанно створює свій образ, змальовує своє життя й себе таким, яким би хотів лишитися в пам’яті інших. До речі, одним з перших вчителів сценографії Мирон Кипріян називає Федора Нірода, з яким він працював на початку свого творчого шляху.  

 

Цікаво, що саме ці двоє пов’язаних Долею сценографів лишили по собі книжки спогадів, в яких зберігається відбиток цілої епохи Києва, Львова, мистецького середовища України 20 століття.

Купити книжки на сайті видавництва.

ВИДАННЯ ПРО ОКРЕМИХ ХУДОЖНИКІВ

«Анатоль Петрицький. Театральні строї та декорації»

Анатоль Петрицький. Театральні строї та декорації. Упорядкування Тарас Лозинський, Тетяна Руденко. Київ-Львів, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, Інститут колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ, 2012

Фундаментальний ілюстрований альбом, присвячений генію українського авангарду Анатолю Петрицькому, а саме тій частині його творчості, що пов’язана з театром. Вичерпна добірка ілюстрацій, тексти, які розкривають біографію художника допоможуть читачу скласти для себе чіткий образ Петрицького, побачити, як з часом змінювалося його мистецтво і життя. Книжка, яку попри чималу вагу, захочеться періодично діставати з полички, щоб вкотре порозглядати неймовірні ескізи художника.

 

Натхненням для цього видання, певно, послугував легендарний альбом «Театральні строї Анатоля Петрицького» 1929 року, який свого часу став справжньою подією в мистецькому просторі не тільки України, але і Європи. 

Купити книжку.

«Даніїл Лідер. Театр для себе»

Даніїл Лідер. Театр для себе Київ, Автор концепції та упорядник Ольга Островерх, Обкладинка та концепція оформлення Сергій Маслобойщиков. «Факт» 2004

Важливе видання, яке фактично є збіркою авторських текстів художника. Тут він розкриває свої погляди на природу творчого процесу і пошуку задуму, ділиться своїми філософськими концепціями і на прикладі власних вистав знайомить читача з тими ідеями, які він закладав у сценографію. Видання насичене репродукціями робочих ескізів Лідера, котрі так само демонструють процес творення та унаочнюють розвиток думки художника. Вся книжка, за виключенням обкладинки, надрукована в чорно-білих кольорах, авторські тексти художника подаються без перекладу, російською мовою, хоча вступний текст, біографічний нарис, підписи ілюстрацій та додатки подаються українською. 

 

Видання насамперед для тих, хто цікавиться творчістю Даніїла Лідера і хоче отримати ключ до розуміння його мистецтва від самого автора, так би мовити, «з перших вуст». Але тут можна знайти багато корисного й цікавого для тих, хто хоче зануритися в концепцію «дієвої сценографії» й краще зрозуміти процеси в українському театрі другої половини ХХ століття.

Купити книжку.

ІЛЮСТРОВАНІ СПЕЦВИДАННЯ

«Інсценізація українського авангарду 1910-1920 років»

Інсценізація українського авангарду 1910-1920 років, Ганна Веселовська, Валентина Чечик, Тетяна Руденко / Staging the Ukrainian avant-garde of the 1910s and 1920s, John E. Bowlt, Myroslava M. Mudrak, Nicoletta Misler, Mayhill Fowler, «Родовід», 2015

На сьогодні вже раритетна книжка, весь наклад якої в Україні розпроданий, а охочі все ж придбати її до своєї домашньої бібліотеки, можуть пошукати видання в крамничці або на сайті Українського музею в Нью-Йорку. Це якісне, об’ємне видання, яка містить цікаву підбірку великих кольорових репродукцій театральних ескізів, рідкісних фотографій з вистав та портретів українських художників авангардистів. Також у книжці можна знайти тексти українських та американських дослідників цієї теми. Це фактично каталог для однойменної виставки, що експонувалася в Америці у 2015 році. Одне з найґрунтовніших і найошатніших українських видань, присвячених українській сценографії та авангарду початку XX століття. Окремо варто згадати, що тексти подані у книзі як українською, так і англійською мовами, що сприятиме популяризації українського мистецтва закордоном.

Купити книжку.

«Сценографія. Пошуки власної естетики 1920-2020»

Сценографія. Пошуки власної естетики 1920-2020, Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка. Упорядкування Андрій Александрович-Дочевський, текст Олени Ковальчук. Київ, Видавничий дім «Антиквар» 2019

Концептуально цікавий проєкт, адже книжка дозволяє на прикладі одного театру прослідкувати історію розвитку української сценографії протягом 100 років. З Національним театром імені Франка у Києві в різні часи співпрацювали найпотужніші сценографи України. Тексти Олени Ковальчук окреслюють як окремі етапи й періоди розвитку театру, так і характеризують творчість окремих художників, представлених у виданні, тож цікаве для себе знайде і той, хто любить роздивлятися красиві картинки, і той, хто поринає в читання текстів. 

Купити книжку.

«Лідер століття»

Спецвипуск журналу «Антиквар» №5-6 (102) травень-червень 2017

Випуск журналу повністю присвячений сценографу Даніїлу Лідеру. Тут зібрані спогади його колег і друзів. На сторінках чимало якісних фото макетів художника та репродукцій його ескізів. Частина видання присвячена учням художника, які сьогодні працюють у топових театрах країни. Припаде до душі тим, кому приємний журнальний формат і різноманітність поданих матеріалів. Це допоможе відкрити постать художника з різних точок зору, побачити не тільки як культового маляра, але і як реальну живу людину.

Купити на сайті видавця.

ДОСЛІДЖЕННЯ І НАУКОВІ ПРАЦІ

«Сценічний костюм львівських театрів кінця 20 – початку 21 століття»

Сценічний костюм львівських театрів кінця 20 – початку 21 століття. Художні особливості, пошуки образності, Львівська національна академія мистецтв. Юлія Пігель, Львів, «АЗ-АРТ» 2008

Юлія Пігель відома у Львові під творчим псевдонімом Рута Вітер. Це поетка, художниця, дизайнерка одягу та науковиця. Її книжка фокусується саме на театральному костюмі.

 

Авторка розглядає основні тенденції й особливості розвитку цього мистецтва на прикладах постановок львівських театрів, а також зупиняється на творчості окремих художників, серед яких Євген Лисик, Мирон Кипріян, Ольга Баклан, Дарія Зав’ялова. Вона детально описує художнє рішення костюмів у їхніх постановках. Фактично це видання дисертації, тож будьте готові до відповідної лексики й зосередженого читання. 

«Сценографічна практика у просторі 20 століття. Київські реалії»

Сценографічна практика у просторі 20 століття. Київські реалії, Олена Ковальчук, Національна академія наук україни, Інститут проблем сучасного мистецтва, Київ, «Фенікс» 2019

Мистецтвознавиця Олена Ковальчук демонструє кілька яскравих сторінок з історії української сценографії. Фокусуючись саме на театральному просторі Києва, вона окреслює тенденції розвитку сценографії на прикладах творчості таких сценографів, як Анатоль Петрицький, Моріц Уманський, Давид Боровський, Данило Лідер, Марія Левитська. В книжці чітко прокреслена еволюція сценографії від ілюстративного театрально-декораційного мистецтва кінця ХІХ століття, яка відбувалася шляхом зміни сприйняття простору (спочатку конструктивістами першої третини ХХ століття, а пізніше й прихильниками ідеї «дієвої сценографії»), аж до нового усвідомлення сутності сценографії як філософської концепції в другій половині ХХ століття та зародження школи сценографії Даніїла Лідера.

ПЕРЕВИДАННЯ

«Современная сценография»

Современная сценография. Некоторые вопросы теории и практики, Михайло Френкель, Київ, 2017

Книжка, написана у форматі підручника. Її автор, знаковий український сценограф Михайло Френкель, один з тих, хто впроваджував концепцію так званої «дієвої сценографії», звертається до читача як художника початківця або студента. Він пояснює основні принципи роботи сценографа в театрі, посилаючись на приклади із власного досвіду або ж аналізуючи відомі театральні постановки інших художників. Френкель фактично пропонує методику створення вистави від задуму до реалізації, дає практичні поради, які можуть стати в пригоді під час спілкування художника з режисером або виробничими цехами. Така книжка дійсно може стати в пригоді студентам сценографам або художникам, які вирішили перейти в театр з інших галузей образотворчого мистецтва. Втім, варто нагадати, що це перевидання книги, а вперше вона побачила світ у 1980 році, тож попри всю непохитність основних мистецьких принципів і законів, деякі моменти вам можуть видатись трішечки застарілими.

Що далі?

Певно є ще кілька книжок, які були видані в різні роки, але загальна кількість видань, присвячених мистецтву сценографії, навряд перевищить два десятки. На мою думку, це означає, що ціла ніша фактично вільна, і чекає свого заповнення. Адже Країна, в якій є театр, є ціла низка видатних театральних художників, чиї імена вписані не тільки в історію українського, але й світового мистецтва, інститути й академії, які щороку навчають і випускають художників-сценографів, режисерів, театрознавців і мистецтвознавців, просто таки потребує якісних і доступних видань, присвячених мистецтву сценографії й театрального костюму. До того ж, як не дивно, саме такі книжки можуть вигідно презентувати культуру України у міжнародному просторі. А наголосити на тому, що такі художники як Олександра Екстер, Вадим Меллер, Анатоль Петрицький – саме українські художники,  наш обов’язок, адже без повернення своєї історії ми не можемо говорити про якесь майбутнє. Звичайно ж цілком природно чекати й на те, щоб з‘являлися видання, присвячені й сучасній сценографії, адже не можна говорити про мистецтво виключно в ракурсі ретроспективи й позиції дослідника музейних фондів.

 

Галерея сценографії також долучається до роботи в цьому напрямку. Першим кроком став випуск подарункового набору листівок «Український театральний костюм ХХ-ХХІ ст. Ескізи», в якому зібрані ескізи найяскравіших українських художників, які працювали з театральним костюмом, від періоду авангарду 20-х років ХХ століття, до наших днів: Василь Кричевський, Анатоль Петрицький, Олександра Екстер, Олександр Хвостенко-Хвостов, Євген Лисик, Вадим Меллер, Федір Нірод, Ярослав Нірод, Андрій Александрович-Дочевський, Наталя Рудюк, Олена Богатирьова, Богдан Поліщук. Всі тексти подані українською та англійською мовами, а це, окрім підписів ескізів, ще й невеликі цитати мистецтвознавців про мистецтво театрального костюму в Україні. Набір виданий накладом 1000 примірників в партнерстві з Музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України та видавцем Олександром Савчуком у 2020 році.

Зацікавленість і схвальні відгуки аудиторії лише підтверджують правильність напрямку руху. Тож сьогодні Галерея сценографії працює над великим виданням з такою ж назвою «Український театральний костюм ХХ-ХХІ ст. Ескізи». Це вже має бути повноцінна книга з великою підбіркою якісних великоформатних кольорових ілюстрацій та фаховими текстами  від докторки мистецтвознавства, професорки Ольги Лагутенко, кандидатки мистецтвознавства, доцентки Олени Ковальчук, та кандидатки мистецтвознавства Лілії Бевзюк-Волошиної. Вони будуть подані українською та англійською мовами. 

Підбірка представлених ескізів цікава і навіть унікальна. Частина фотографувалася у музейних фондах, ще частина  в майстернях художників. Деякі ескізи були надані власниками приватних колекцій. Тут водночас будуть представлені впізнавані й хрестоматійні ескізи Анатоля Петрицького, які вже стали візитівкою українського театру у світі, та ескізи ще одного генія української сценографії – Євгена Лисика, які друкуватимуться вперше. Під однією обкладинкою будуть зібрані ескізи титанів українського мистецтва Василя й Федора Кричевських, зірок авангарду на чолі з Олександрою Екстер та потужної художниці шістдесятниці Людмили Семикіної, Блискучої Олени Богатирьової та учнів Данила Лідера, які сьогодні працюють в національних театрах України, представників справжньої династії українських сценографів Федора та Ярослава Ніродів, а також представників молодшого прогресивного покоління, чиї імена сьогодні постійно звучать в українському театральному просторі. 

Підготовчі роботи вже на завершальному етапі, а Галерея сценографії відкрита до пропозицій і шукає фінансової підтримки для завершення реалізації проєкту. На сьогодні мова йде про покриття витрат на друк книги.

 

Тож сподіваюся, що вже незабаром ми матимемо можливість погортати у власних руках нове якісне, цікаве й таке очікуване видання.

 

Оригінал статті на Suspilne: Візуально-пластична історія українського театру в книжках

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У межах створення Нацкорпусу кримськотатарської мови опрацьовано понад 700 матеріалів

Під час роботи над створенням Національного корпусу кримськотатарської мови, яке ініціювало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, фахівці вже опрацювали понад 700 матеріалів

Британська академія дизайну обкладинок оголосила переможців

Премія Британської академії дизайну обкладинок (ABCD) оголосила переможців під час 10-ї церемонії нагородження ABCD. Про це повідомили на твіттер-сторінці академії.
Девід Пірсон отримав

У бою на Бахмутському напрямку загинув журналіст Олександр Цахнів

Журналіст інформаційного агентства «Вчасно» Олександр Цахнів загинув у бою на Бахмутському напрямку. Про це повідомили на сайті агентства.
37-річний Олександр Цахнів був родом із шахтар

Життя української класики в англійських перекладах

2023 рік. На театральних сценах Лондона, а згодом Кембриджа та Оксфорда йде «Кассандра» Лесі Українки. Чи могла про таке мріяти Лариса Косач? Ця вистава нині не лише привертає увагу до

«Заважає мова – геть до ростова!»: за рік в Україні кількість…

Частка громадян України, які спілкуються українською мовою в повсякденному житті, зросла до 71% порівняно з 2021 роком, коли цей показник становив 64%.

Про це свідчать результати опитування, фонду «Д

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"