Від «Апостола» до «Справи Стуса» — топ-13 українських книг, які мали…

Від «Апостола» до «Справи Стуса» — топ-13 українських книг, які мали…

15 лютого 1574-го у Львові Іван Федоров видав 1-шу друковану книжку на українських землях — «Апостол». Вона містила традиційний церковнослов’янський переклад «Діянь і послань апостольських».

Gazeta.ua зібрала книги, які мали великий резонанс в українській історії.

«Лексикон словенороський»

Словник староукраїнської мови лексикографа Памви Беринди. Надрукований 1627-го. Беринда працював над ним 30 років. Праця складається з 2 частин і розміщена на 475 сторінках. 6982 слова витлумачили церковнослов’янською мовою. У передмові автор зазначив, що слов’янська мова має багато «темних» слів, тому він узявся за їхнє пояснення старою українською мовою.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Енеїда»

Пародійна поема Івана Котляревського, 1-й твір сучасною українською мовою. Автор переніс події однойменної поеми давньоримського автора Вергілія на українські реалії. Її надрукували 1798 року у Санкт-Петербурзі, без відома та згоди самого Котляревського. Видання здійснив багатий конотопський поміщик Максим Парпура. З «Енеїди» почалась сучасна українська література.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Кобзар»

Збірка віршів художника та поета Тараса Шевченка. Була видана 1840 року в приватній друкарні Фішера у Петербурзі. Мала наклад 1 тис. примірників. «Ся маленька книжечка відразу відкрила немов новий світ поезії, вибухла мов джерело чистої, холодної води, заясніла невідомою досі в українському письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову», – писав про «Кобзар» Іван Франко.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Русалка Дністровая»

1-й альманах українською мовою. Видання здійснило літературне угруповання «Руська трійця», очолюване Маркіяном Шашкевичем, Яковом Головацьким та Іваном Вагилевичем. Надрукували 1837-го у Будапешті. До альманаху ввійшли народні пісні, вірші та статті. З «Русалки Дністрової» почалось культурне відродження на Західній Україні.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Словарь української мови»

Російсько-український словник Бориса Грінченка. Його видали у 1907-1909-х у Києві у 4 томах. Словник укладали 46 років, він мав великий вплив на усталення української літературної мови й літературного правопису. До словника ввійшли слова із живої української мови, діалектизми.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Історія русів»

Книжку анонімного автора видав 1846 року український філолог Осип Бодянський у Москві. Припускають, що її написали наприкінці XVIII ст. У ній оповідається історія України від найдавніших часів до руйнування Запорізької Січі. Автор уважає, що українці переселилися з Азії від часів Вавилонського змішання мов. Історики кажуть, що книжка не може бути джерелом історії українців. Але вона мала великий вплив на український рух. У ній відстоювалась ідея незалежності України.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

Перший повний переклад Біблії

Переклад українською здійснили Пантелеймон КулішІван Пулюй та Іван Нечуй-Левицький. Куліш почав перекладати писання у 1860 роках. 1869-го до нього приєднався Іван Пулюй. Молодий студент мав глибокі знання з богослів’я та володів давніми мовами. 1881-го Наукове товариство ім. Шевченка опублікувало у Львові Новий Заповіт у їхньому перекладі. Після смерті Куліша до Пулюя долучився Іван Нечуй-Левицький. 1903 року Британське та закордонне біблійне товариство видало 1-шу повну українську Біблію в Лондоні.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Україна irredenta»

Український політик Юліан Бачинський у своїй книзі першим обґрунтував потребу здобуття політичної незалежності України як головну передумову її дальшого соціально-економічного та культурного розвитку. Зробив це на підставі аналізу еміграції українців-галичан, із марксистських позицій. Висунув дивіз: «Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!» На першу публікацію праці Бачинського 1895 року відгукнувся Іван Франко.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Націоналізм»

Провідна робота ідеолога українського націоналізму Дмитра Донцова. Уперше її видали в друкарні Отців Василіян у Жовкві на Львівщині 1926 року. Книга містить 3 частини: «Українське провансальство», «Чинний націоналізм», «Українська ідея». Донцов пояснив національну ідею як панування певної етнічної групи над територією, яку вона одержала від батьків і яку хоче залишити своїм дітям.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Чому я не хочу вертатись до СРСР?»

Письменник Іван Багряний написав статтю у таборі для переміщених осіб у німецькому Гауштеттені 1946-го. Розпочав розповідь із того, як більшовики вбили його діда та дядька і як почався геноцид. Він відкрив західним країнам справжню ситуацію в СРСР. Брошюру швидко переклали багатьма мовами.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Інтернаціоналізм чи русифікація?»

Український літературознавець Іван Дзюба написав книжку після репресій проти української інтелігенції 1965 року. Дзюба з марксистських позицій проаналізував національно-культурну політику радянської влади в Україні. 1966-го відправив свою роботу першому секретареві ЦК компартії України Петру Шелесту і голові уряду УРСР Володимирові Щербицькому, а її російський переклад — керівництву КПРС. Доводив, що компартія перейшла на позиції російського великодержавного шовінізму. У лютому 1968 року книжку надрукували у видавництві «Сучасність». Після публікації Дзюба втратив роботу. Він провів 18 місяців ув ув’язненні.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: wikimedia.org

«Польові дослідження з українського сексу»

Роман української письменниці Оксани Забужко вийшов друком 1996-го. У ньому йдеться про українську поетесу, що приїхала викладати в США. «Сексуальна одіссея художника й поетеси, розгортаючись в Україні й Америці кінця XX століття, обертається правдивою середньовічною містерією, у якій героїня проходить кругами недавньої української історії, щоб зустрітися віч-на-віч із Дияволом», — йшлося в анотації до 1-го видання. Відверті еротичні сцени та роздуми на теми фемінізму й національної ідентичності зробили публікацію роману помітною подією в українському літературному житті.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: yakaboo.com

«Записки українського самашедшего»

1-й прозовий роман поетеси Ліни Костенко. Вийшов друком у видавництві Івана Малковича «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» у грудні 2010 року. За пів місяця тираж у 10 тис. розкупили. У романі описується життя безробітного програміста у часи президента Леоніда Кучми та Помаранчевої революції.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: yakaboo.com

«Справа Василя Стуса»

Книга історика та публіциста Вахтанга Кіпіані про кримінальну справу, життя і смерть українського поета Василя Стуса. Надрукована 2019 року. Адвокат Стуса Віктор Медведчук спробував заборонити книжку. 19 жовтня 2020 року Дарницький районний суд міста Києва виніс рішення про заборону розповсюдження книги, однак це рішення не вступить в силу до кінця розгляду апеляції відповідачів на це рішення. Після рішення суду українці почали масово скуповувати книжку.

Найважливіші книжки в українській історії
Автор: yakaboo.com

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Від «Апостола» до «Справи Стуса» — топ-13 українських книг, які мали…

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Завершення “Вендети”. Що далі?

Привіт всім! Сьогодні хочу поділитися з вами останніми новинами і творчими планами як на Букнеті, так і поза його межами. 

1. Якщо говорити про Букнет, то перша і головна новина це, авжеж, завершення мого першого роману

Новинка “Під крилом темряви” вже завтра

Вітаю, мої любі! Ви, напевно, вже зачекалися обіцяної новинки від мене у жанрі фентезі, тому я з радістю оголошую, що початок книги “Під крилом темряви” з’явиться на порталі вже завтра! 

Всі ці дні я плідно працювала

Записки недосвідченого автора (ч.4)

Привіт усім моїм колегам та любим читачам, які терплять мою неслухняну музу) Отож поки мені не пишуться художні твори, буду писати блоги.

А сьогодні хочу підняти питання про сумнозвісний письменницький блок. Саме це явище

Візуалізація Баєровського – “Я більше не боюсь”

Вітаю вас, любі читачі та колеги!

Хочу врешті показати вам, як виглядає один з головних персонажів моєї книги “Я більше не боюсь” – Юрій Баєровський (Баєр). Ця візуалізація планувалася на суботу цього тижня, але ваші

Всим привіт

Всим привіт. Дуже дякую, що читаєте мою книгу. На жаль через деякі обставини я не можу викладати продовження, ще й муза не хоче до мене приходити. Але я буду вдячна якщо ви дасте  мені знати чи цікава вона вам. Дякую.

&nbs

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"