“Вчений, який дивився на зірки”. Спогади про Агатангела Кримського. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

“Вчений, який дивився на зірки”. Спогади про Агатангела Кримського. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

До 150-річчя Агатангела Кримського, вченого, творця українського сходознавства, одного із засновників Української Академії Наук і письменника Суспільне побувало на його “малій батьківщині”.

У середмісті Звенигородки, замість будинку, де півтора століття тому мешкала родина Кримських, нині відтворена репліка. Батько Агатангела, був педагогом, це житло побудував за гонорар, що отримав за видання підручника, розповів співробітник краєзнавчого музею Станіслав Лячинський.

“Улюбленим місцем Агатангела була верхня альтанка. Краєвид там прекрасний, тож він любив там відпочивати. Це історичне місце. Діти тут на кутку казали, що там живе вчений і на зірки дивиться. .

"Вчений, який дивився на зірки". Спогади про Агатангела КримськогоСуспільне: Черкаси

Нині будинок пустує. Видання, фотографії та особисті речі Кримських зберігаються у Краєзнавчому музеї.

"Вчений, який дивився на зірки". Спогади про Агатангела КримськогоСуспільне: Черкаси

Опановувати лінгвістику Агатангел почав з трирічного віку, тому що в родині вільно розмовляли кількома мовами, розповіла директорка Краєзнавчого музею Олена Наріжна.

“Батько забороняв читати, бо той нещадно експлуатував свої очі. Вивчав багато мов. Сидів на одному місці, він не полюбляв бігати і гратися десь”, розповіла Олена Наріжна.

"Вчений, який дивився на зірки". Спогади про Агатангела КримськогоСуспільне: Черкаси

Кримський цікавився історією, культурою й традиціями східних країн. Про них написав чимало праць, займався перекладом.

“Він працював по 18 годин, мав дві пари окулярів через те, що зір падав. Він багато читав і перекладав, хотів, щоб історію країн Сходу – Туреччини наприклад, знали українською”, – зазначила директорка музею.

Читайте також: Нацбанк увів в обіг пам’ятну монету “Агатангел Кримський”

"Вчений, який дивився на зірки". Спогади про Агатангела КримськогоСуспільне: Черкаси

“Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного” – це книга-раритет. Не лише тому, що це перше видання, де досі збереглися правки, зроблені рукою Агатангела. Це ще й справжнє надбання для земляків, як розповів науковий співробітник музею Станіслав Лячинський:

“Він один із небагатьох науковців, які біля себе збирали людей. Десь кажуть протягом 40-ка років писав цю книжку. Їхав у село записував байки, пісні”.

"Вчений, який дивився на зірки". Спогади про Агатангела КримськогоСуспільне: Черкаси

Вчений був справжнім поліглотом, про нього навіть ходили легенди, каже Станіслав Лячинський:

“Наприклад, про те, як Агатангел колись зустрівся з пілігримами: на якомусь кораблі кудись плив. Вони пішли до капітана і почали питати: “Це, певно, пророк?” Бо він із різними народами їхньою мовою розмовляє”.

"Вчений, який дивився на зірки". Спогади про Агатангела КримськогоСуспільне: Черкаси

Саме Кримський розвінчував теорію про колиску трьох народів. Хоча в своїх жилах не мав, як сам казав, ні краплі української крові. Та попри все залишався відданим саме Україні, зауважила директорка Олена Наріжна:

“Він мав можливість залишитися в Москві, мав відрядження в Сирію, Беруту, можливо він мав би краще життя там. Але його метою було саме відродження української нації”.

"Вчений, який дивився на зірки". Спогади про Агатангела КримськогоСуспільне: Черкаси

За словами директорки, за свою позицію вченому довелося поплатися: у 1941-му Кримського заарештували. Відбувати термін його направили в Казахстан, де він і помер.

Мама Кримського, як і батько, поховані на кладовищі у Звенигородці.

Оригінал статті на Читомо: “Вчений, який дивився на зірки”. Спогади про Агатангела Кримського. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У межах створення Нацкорпусу кримськотатарської мови опрацьовано понад 700 матеріалів

Під час роботи над створенням Національного корпусу кримськотатарської мови, яке ініціювало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, фахівці вже опрацювали понад 700 матеріалів

Британська академія дизайну обкладинок оголосила переможців

Премія Британської академії дизайну обкладинок (ABCD) оголосила переможців під час 10-ї церемонії нагородження ABCD. Про це повідомили на твіттер-сторінці академії.
Девід Пірсон отримав

У бою на Бахмутському напрямку загинув журналіст Олександр Цахнів

Журналіст інформаційного агентства «Вчасно» Олександр Цахнів загинув у бою на Бахмутському напрямку. Про це повідомили на сайті агентства.
37-річний Олександр Цахнів був родом із шахтар

Життя української класики в англійських перекладах

2023 рік. На театральних сценах Лондона, а згодом Кембриджа та Оксфорда йде «Кассандра» Лесі Українки. Чи могла про таке мріяти Лариса Косач? Ця вистава нині не лише привертає увагу до

«Заважає мова – геть до ростова!»: за рік в Україні кількість…

Частка громадян України, які спілкуються українською мовою в повсякденному житті, зросла до 71% порівняно з 2021 роком, коли цей показник становив 64%.

Про це свідчать результати опитування, фонду «Д

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"