Бібліотечні поросятка, загадкові ключі та інші таємниці Могилянки

Бібліотечні поросятка, загадкові ключі та інші таємниці Могилянки

Юлія Стахівська. Таємниця Могилянки і зниклий ключ. – Київ: Портал, 2020

 

«Таємниця Могилянки і зниклий ключ» – це історія, заснована на правдивих фактах та авторській фантазії, що поєднала магію, детектив, історію та сьогодення Києво-Могилянської академії. Тут досі збереглися будівлі й речі, що можуть перенести в славну добу бароко. Принаймні дівчинку Лізу таки перенесли. Разом із нею ми побачимо давню Могилянку, дізнаємося її легенди і знайдемо один дуже важливий ключ. 

Те, що ключ зачаївся десь серед коробок зниклого музею, було для Лізи приголомшливою несподіванкою. Але навіть якби він лежав у неї під ліжком, це нічого б не змінило. Адже треба знати, від чого він, а цього не відали навіть бурсаки, котрі його поцупили. Може, це й був ключ від погреба, і хлопцям таки вдалося поласувати запасами… Але чому на ньому мушля, так, ніби ключ довго лежав під водою? Про це варто було поговорити з годинником! Шкода лише, що погода останнім часом геть спаскудилася, не пустиш сонячного зайчика. Ліза з надією подивилась у вікно: там сіявся дощик…

 

— Сумуєш? — обійняла її мама. — Ти так змінилася після тієї історії в академії… Знаєш, я тобі вірю, бувають усякі часові портали, бермудські трикутники й таке інше. Можливо, ти справді провалилася в якусь діру, як Аліса з Країни див… Слухай, а давай сходимо в театр у Могилянці? Я прочитала, що на вихідних там грають старовинну п’єсу, студенти будуть ходити на ходулях! Тобі точно буде цікаво. Ну?

 

— Я хочу, так! — зраділа Ліза. 

Отже, вона побачить Хорлога раніше, ніж сподівалася. Тепер аби тільки сонце! Але не розпогодилось ні цього дня, ні пізніше: прогноз погоди вперто передавав хмарність. У суботу небо затягла все та ж сірість. 

 

— Хорлогу, привіт! Якщо ти мене чуєш, подай мені якийсь знак, я маю стільки запитань до тебе… — шепотіла біля годинника Ліза. 

 

Але нічого не відбувалося: мряка, ліхтарі, серйозний мовчазний годинник поряд, трішки далі розмовляє по телефону мама. 

 

— Ну, що? — закінчивши, гукнула вона.

 

— Він мовчить, мам… І, як навмисне, цей дощ!

 

— Нічого, дощ не вічний, ходімо вже, скоро початок…

Коли вони розсідалися, саме пролунав третій дзвоник. І на сцені, у світляному колі прожектора, з’явилася жінка в білих одежах, а потім жінка у величезному вінку, вся в прикрасах, обвішана грушами, яблуками, виноградом, і чоловік, якого кликали Лазарем. Ліза роздивлялася костюми та речі. Аж раптом із-за куліси визирнуло маленьке чорне порося, потім іще раз… Воно, здається, когось шукало у темному залі. 

 

— Мамо, дивись, яке гарне поросятко!..

 

— Де? Не бачу…

 

— Та он же, махає… Ой, зникло…

 

Здається, цю істоту знову бачила тільки вона. Ось порося вийшло вже сміливіше і знову помахало. Ліза помахала у відповідь — і воно усміхнулося, радісно закивало голівкою й показало їй на двері.

 

— Я в туалет, добре?

 

— Мені піти з тобою?

 

— Ні, не треба, я швидко.

Ліза вийшла в коридор, з усіх боків завішаний чорними шторами. З-за однієї показався закручений бубликом хвостик. Ще мить — і перед нею рохнув його власник: блискучі ракотиці, одна штанина коротша за другу, на потертій жилетці бракує ґудзиків…

 

— Добрий вечір! Я вже стільки днів тут кувікаю, Хорлог просив тебе зустріти… — почало порося.

 

— Хорлог? Навіщо? — Ліза з підозрою розглядала кумедне створіння.

 

— А він хіба тебе не попередив?! — обурилось воно, насупивши брівки. — Я ж маю допомагати тобі з ключем! Ой, вибач, забув назватись — я Полузегарок, бібліотечне порося. Потрібно залізти на найвищий стелаж, проникнути в найтовстішу книгу, розшукати потрібний фоліант, знайти перекладача з забутих мов: санскрит, палі, черепаша, пташиний спів? Звертайтеся, це до Полузегарка! — зовсім як у рекламі протанцювало порося. 

 

— Дуже приємно, а я Ліза. А чому в тебе таке дивне ім’я? Полу… що?

 

— Хто б казав, — насупився Полузегарок. — Це… ну, як пояснити, це півгодинничок. У мене, до речі, є такий. Колись часоміри тільки так і називали — дзигар, зегар. От навіть книжка така є «Зегар із Полузегарком», це там і про мене… Але годі базікати! Ключ!

 

— А що з ключем? Хорлог нічого мені не казав, він узагалі покинув мене напризволяще! Якби я не заснула, то й не прокинулася б!

 

— Логічно! Але в нас мало часу, в мене мало часу, — і на цих словах Ліза побачила, що Полузегарок прозорішає. 

— Кожне бібліотечне порося видиме тільки біля своєї книгозбірні, моя бібліотека — у Староакадемічному корпусі. Я ж відійшов уже аж на Іллінську, а це далеко, бачиш, я випаровуюсь… А буває й навпаки, коли сама бібліотека тане, он мій прадід, кнур Нестор, колись вийшов прогулятися до Дніпра, так донині не можуть знайти князівської книгозбірні. Розтанула… Ну, не вся, деякі слова, рятуючись, перетекли з одних рукописів у інші й… От знову я розпатякався! Кажуть, ти знайшла ключ?

 

— Хто каже? Звідки ви дізналися? Я бачила схожий ключ, із черепахою, в каталозі одного музею, на Андріївському узвозі. І що з того?

 

— От мерзотник, нарешті показався… не міг раніше десь надрукуватись, — чомусь вилаявся на ключ Полузегарок. — Це ж повертальний ключ!

 

— Який-який ключ? — зовсім спантеличено перепитала Ліза.

 

— Повертальний, або явник, його не можна повністю вкрасти, він завжди з’являється десь біля академії. Але проблема знайти замок. Про це мав би знати Нозон… 

 

— Але навіщо він тобі й Хорлогу? І хто такий Нозон? — Ліза бачила, як крізь порося просвічувала штора.

 

— А він хіба не сказав? — у Полузегарка вже не було ніг.

 

— Ні… — зовсім розгубилася Ліза.

 

— От старий склеротик! Пророцтво! Ой, я зовсім зникаю, мамма мія, держіть мене… І хто це придумав, хотів би я знати?! Лізо, стеж за новинами про академію, і коли почуєш щось незвичне — приходь до бібліотеки! Ваш абонент ударився головою в цемент… — іще встигло пожартувати порося, перш ніж розвіявся його кучерявий чубчик.

Купити книжку.

Ілюстрації Ірини Садової

Оригінал статті на Suspilne: Бібліотечні поросятка, загадкові ключі та інші таємниці Могилянки

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Відомий перелік раритених книжок, які митники передали бібліотекам і музеям у 2022 році

Упродовж 2022 року митниці Держмитслужби склали 17 протоколів щодо намагань вивезти книжки та періодичні видання, а також передали 31 цінну книжку до бібліотек і музеїв. Про  це повідом

Оголосили лавреатів Міжнародної премії імені Олеся Гончара 2023 року

У конкурсі на здобуття Міжнародної німецько-української премії імені Олеся Гончара 2023 року оголосили переможців. Про це повідомили на сайті Національної спілки письменників України.
П

Львівські письменники відзначили Всесвітній день поезії

Складати вірші може більшість, а поезію – одиниці, римувати сяк-так доступно кожному, а творити перли – не багатьом, як зрештою і в інших видах мистецтва, зокрема художній фотографії: фотоапарат один, а

Катерина Міхаліцина. Dogs of war

Продовжуємо проєкт «Воєнний стан» – онлайн-антологію есеїв українських інтелектуалів та інтелектуалок про війну від Meridian Czernowitz. Сто авторів – у ста текстах – розкажуть про влас

Дві третини українців вважають неприйнятним отримувати новини з російських ЗМІ

Майже 70% українців вважають неприйнятним отримувати інформацію про події в Україні з російських ЗМІ. Про це свідчать результати другої хвилі опитування «Окуповані території та Росія: б

Перейти до блогу

Нові автори

Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Перейти до "Нові автори"