Меню

Аудіо Vs Друк

Букнет Аудіо Vs Друк

Аудіо Vs Друк

Останнім часом все більшу популярність набирають аудіо-книги, поступово витісняючи з просторів Інтернету друкований текст, так само, як раніше цифрові мережеві видання докорінно зменшили друковані тиражі газет, журналів, книг. Мені цікаво, з чим це пов’язано й чи не призведе до відмови від писемності у майбутньому?

Як за вищенаведеними параметрами відрізняються аудіо-книги від друкованих? Аудіо книги відверто зручніші у використанні, не вимагають зайвого фізичного напруження чи обмеження, яке необхідно для читання друкованого тексту. Не треба мати місце для читання, приймати непорушну позу, бо на бігу чи в темряві читати неможливо. Найбільша зручність – можна слухати книгу під час руху або виконуючи якусь іншу роботу (вірогідніше, фізичну, бо одночасно думати й слухати доволі важко). Додатково, аудіо-книги, декламовані гарними акторами дають змогу підсилити зміст тексту емоційно. Неабиякі переваги, які, імхо, й призвели до стрімкого зростання популярності аудіо-книг.

Але…

Як у всякого існуючого у них є свої позитивні й негативні риси. Яким би не був зручним звуковий метод отримання інформації, але зір є більш продуктивним. Доведено, що людина запам’ятовує лише 15% звукової інформації й біля 30% того, що бачить. Це відбувається з-за того, що думки людини «протікають» у 8-10 разів швидше за звук й у 1-2 рази швидше за зір. Якщо об’єднати ці два методи, то запам’ятовується біля 60-65% інформації (тому буктрейлери значно кращі за звичні нам анотації)). До того ж, за допомогою зору людина може розрізняти вісім ознак: колір, форму, розмір, відстань, напрямок, структуру, рух або його відсутність, тому за допомогою зору людина отримує в рази більше й вірогідніше інформації й у рази швидше, ніж завдяки слуху. Наприклад, спробуйте викласти аудіо-підручник з вищої математики. Результат буде за таким самим, як з визначенням солоності води на дотик: незручним й невірогідним, хоча й можливим. Окремо, як читач, хочу зауважити, що людина може прочитати сторінку книги так би мовити «навкоси», не заглиблюючись у текст та опис подробиць, а сприймаючи його загальну сутність, що дозволяє «прогортати» нецікаві місця твору при цьому не втрачаючи логіки розповіді. Також друковану книгу можна відлистати назад, щоб уточнити незрозумілу частину оповідання чи перевірити правильність свого розуміння логіки твору. У той же час спробуйте зробити це з аудіо-книгою))

З урахуванням вищенаведеного можу висловити таке припущення: аудіо формат видання буде поступово витісняти друковані варіанти суто художньої літератури, спрямованої на емоційний бік оповіді, де немає потреби логічного сприйняття й осмислення інформації, докладного запам’ятовування деталей чи швидкості читання й т.і. Зручність переможе вірогідність й швидкість. Багато з авторок любовного фентезі чи жіночих романів можуть хоч зараз переходити на аудіо формат)) (Ні в якому разі не хочу виглядати зневажливим стосовно цих розділів літератури). При цьому художня друкована література не зникне остаточно, а лише суттєво зменшиться.  А ось наукова література так й залишиться друкованою поки людство не винайде засобів прямого спрямування зорової інформації безпосередньо в мозок (фантастичні картини про людей з комп’ютерними слотами у голові – не такі вже й фантастичні).

Отаке от…

Оригінал статті на litnet.com: Аудіо Vs Друк

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення