Меню

Авторське право своїми словами. договір Замовлення

Букнет Авторське право своїми словами. договір Замовлення

Авторське право своїми словами. договір Замовлення

Договір про створення за замовленням об’єкта авторського права і суміжних прав (він же Авторський договір замовлення).

Для цього достатньо укласти авторський договір. Однак, існує виключення (у юристів завжди є виняток з правила). Що робити, як об’єкт ще не створений?

На відміну від попередніх договорів, в Авторському договорі замовлення, об’єкт (твір) – не існує. Це договір на майбутнє.

Передати права на ще не створений твір можна за такими договорами:

+ трудовий договір;

+ цивільно-правовим договором про створення за замовленням об’єкта авторського права і суміжних прав (Авторський договір замовлення);

+договір про розподіл майнових прав на службовий твір.

Як це бачить закон:

Авторський договір замовлення — це договір, за яким одна сторона (творець — письменник, художник, тощо) зобов’язується створити об’єкт права інтелектуальної власності відповідно до вимог другої сторони (замовника) та в установлений строк.

Автор і замовник узгоджують розподіл прав на майбутній об’єкт.

Договір не може обмежити право автора паралельно творити інший твір.

Обов’язковими умовами договору є:

– строк, протягом якого має бути створений об’єкт — твір;

– способи та умови використання твору.

Зверніть увагу!

У разі відсутності у договорі положень щодо передачі (відчуження) майнових прав на створений за замовленням твір — він буде належати сторонам договору спільно! Тобто користуватися ним може як автор так і замовник, а це доволі не зручно

Що цікаво, оригінал живопису (а також скульптура, картина, малюнок, гравюра, літографія, твір художнього (у тому числі сценічного) дизайну тощо), створеного за замовленням, переходить у власність замовника. Тобто для цих об’єктів іншого варіанта немає. Картина фізично має бути передана замовнику.

При цьому майнові права інтелектуальної власності на такий твір залишаються за його автором, якщо інше не встановлено договором.

Тому, коли домовляєтеся з ілюстратором, іноді доречно укласти договір

Якщо твір (об’єкт) був створений за трудовим договором (тобто це ваша звичайна робота, скажімо журналіста) — майнові права належать вам, працівнику, який створив цей об’єкт, та юридичній або фізичній особі, де або у якої ви працюєте, спільно, якщо інше не встановлено договором.

Що ще треба знати?

За результатом написання твору (створення об’єкта) — замовник зобов’язаний виплатити авторові авторську винагороду. Зверніть увагу, це не завжди ж роялті.

Виконавцем в авторському договорі замовлення є автор (завжди фізична особа). Автор виконує замовлення особисто.

Автор має два зобов’язання: (1) створити у майбутньому твір і (2) передати твір замовникові.

Передати твір не лише фізично, а також майнові права (якщо договір складено грамотно)). Проте об’єм таких прав не визначено (виключні права, невиключні права). Отже, це лишається на розгляд сторін.

Згідно з договором замовнику можуть бути передані не виключні права на використання, а в автора залишаться виключні права на твір. Це означає, що автор може надалі таким твором користуватися, передати комусь ще майнові права (скажімо видавництву автор передав право на публікацію книги, а ще передасть для написання сценарію відеогри).

Замовнику необхідно на кожне використання твору отримувати згоду автора.

Увага! У разі отримання замовником винагороди за використання твору, автору належить половина від винагороди, якщо в угоді між ними не передбачається інше!

Завжди 50 на 50, якщо ви не пропишете іншої суми!

Такий режим спільної власності для замовника — не зручний і витратний.

Тому бажано при створенні твору на замовлення передбачити інший розподіл майнових прав, наприклад, усі майнові права передавати замовнику!

Якщо ви замовник — зверніть на це увагу, якщо ви автор — вам краще той хитрий варіант, що передбачив закон. 😉

Передання авторських прав на твір, створений за замовленням

Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Дописали, домалювали – твір виник.

Факт створення твору визначається самим автором, коли він вирішить, що твір є завершеним. Так само автор сам вирішує, коли твір треба оприлюднити.

Автора не можна примусити до передачі твору, який ще не оприлюднено, якщо автор цього не бажає. (Відчуваєте НЮАНС? Тобто поки автор не оприлюднить і якщо чіткого строку виконання договору не встановлено….замовник може дуже довго чекати на своє замовлення….).

Якщо автор не передасть твір замовникові, він повинен відшкодувати замовникові збитки, в тому числі упущену вигоду (Акт приймання-передачі майнових авторських прав або додаткова угода до авторського договору замовлення)!

Такий документ передачі має містити усі істотні умови договору про передачу майнових авторських прав та формулу — підтверджував волевиявлення автора на передачу майнових авторських прав.

Створення твору на виконання трудового договору.

Юридична особа не може виступати автором — виконавцем, однак може отримати замовлення на створення твору. Таке замовлення Юридична особа передасть до власних працівників з відповідним службовим завданням.

Працівники створюють твір, майнові авторські права на який передаються роботодавцю — юридичній особі.

Режим авторського договору замовлення не поширюється на договори, у яких виконавцем є юридична особа. Це буде договір про організацію створення твору та передання майнових авторських прав.

Створення на аутсорсингу.

Юридична особа (виконавець) може звернутися до сторонніх осіб (субзамовлення / аутсорсинг).

Майнові права в результаті виконання замовлення — перейдуть юридичній особі, а від неї — замовнику.

Можливий варіант, коли юридична особа звертається з аутсорсинг до іншої юридичної особи, а та своєю чергою — до своїх працівників зі службовим завданням.

Працівник створить службовий твір, що передасть роботодавцю-субзамовнику, а той вже передасть замовнику — юридичній особі…

Важливо всі ці схеми прописати договорами. Щоб майнові права не «загубилися» по дорозі до первинного замовника.

Важливо також знати й зафіксувати імена авторів — творців, щоб не порушувати особисте немайнове право автора на зазначення імені автора на творі і його примірниках.

Комп’ютерна програма містить розділ у якому правоволоділець розміщує інформацію про управління правами (інформація, що ідентифікує об’єкт авторського права й особу, яка має на цей об’єкт авторське право).

Опублікування твору анонімно накладає на видавця твору обов’язки представника автора та надає йому право захищати права автора.

У договорі про організацію створення твору (договір з юридичною особою) необхідно також звернути увагу на положення про запевнення та гарантії з боку юридичної особи – організатора процесу. А також – передбачити наслідки порушення таких запевнень та гарантій.

До звичайних гарантій необхідно додати гарантії дотримання юридичною особою – організатором прав авторів створеного твору.

Приклад Договору ТУТ:

https://www.me.gov.ua/Files/GetFile?lang=uk-UA&fileId=9b664839-7334-4c48-af77-770165639700

 

PS

Чому це вже третій допис від мене? ) Мені Букнет заблокували блог, тому додаю всі юридичні дописи, що ви могли пропустити! )) Якщо вас цікавить Авторське право — на Фейсбуці я публікую всю серію “Авторське право своїми словами” https://www.facebook.com/olga.burshtun.    

Оригінал статті на booknet.com: Авторське право своїми словами. договір Замовлення

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення