Руслан Горовий

Руслан Горовий

Біографія

Руслан Володимирович Горовий — український журналіст, автор відомого проекту «Служба розшуку дітей», Заслужений журналіст України, режисер короткометражного та документального кіно, поет і музикант, письменник, автор збірок повістей та оповідань українською та російською мовами (видані у 2002, 2007, 2011, 2013—2018). Співзасновник видавництва «ТаТиШо».

Народився 29 лютого 1976 року в місті Конотопі Сумської області. Старша дитина в сім’ї, має молодших брата і сестру. Рідному місту присвятив книгу “Конотоп земля легенд” (видавництво «ТаТиШо», 2018).

Закінчивши ЗОШ № 3, вступив у Конотопський електро-механічний технікум. Після розвалу СРСР перспектив для розвитку в українській глибинці не було, матеріальне становище було вкрай сутужним. Тож, кинувши на третьому курсі навчання, подався в мандри Європою (частково описані в оповіданні «Дев’яноста хвиля міграції»). Повернувшись після п’яти років перебування за кордоном, навчався, займався теле-журналістикою, писав вірші, пісні та прозу.

Живе в Києві. Має двох дітей від першої дружини. У другому шлюбі 12 вересня 2017 року народилася донька Дарина.

Творчості Руслана Володимировича притаманний тверезий гуманістичний погляд на події новітньої історії та сучасності. Прозові твори сповнені теплих побутових історій про звичайних-незвичайних людей, яких легко можна зустріти на вулиці, або мандруючи потягом; джерелами творчості часто є спогади старших, міські легенди, власний багатющий життєвий досвід. Одним із джерел натхнення стала робота: в численних оповіданнях він викриває проблеми соціальної несправедливості, економічних (часто кримінальних) процесів становлення капіталізму, духовної кризи пов’язаної з розпадом радянської ідентичності та становленням української самосвідомості; їм властиві гостра соціальна тематика, захопливі карколомні сюжети, психологізм. Ряд творів повертає читачів до Чорнобильської трагедії, як одної з визначальних подій новітньої історії України. В творах 2014-2016 рр. Руслан Горовий часто звертався до спостережень у своїх волонтерських мандрівках на Схід України. Але навіть у таких складних темах автор часто веде оповіді сповнені світла та ліризму.

У 2002 році Руслан Горовий надрукував у видавництві «Фоліо» повість і ряд оповідань в своїй дебютній книзі Таран. З середини 2000-х років публікує свою творчість в інтернеті, де знаходить шанувальників серед читачів і колег. Наприклад, Ян Валетов, український російськомовний письменник: “…о выпуске книги рассказов прекрасного украинского автора, которого читаю несколько лет в блогах и очень ценю. Мы знакомы под никами (недавно узнал, что в реале его зовут Руслан Горовой)… Для меня важно не то, на каком языке пишет человек, а то, что он пишет талантливо”.

13 вересня 2013 року відбулася презентація чергової книги Руслана Горового “Гагарін і Барселона”. Видання здійснило видавництво «Кальварія». Знайомство читачів з книгою в рамках ХХ-го книжкового форуму у Львові відбулося за участі акторів, що розіграли сцени з оповідань Руслана Володимировича. 13 жовтня відбулась київська презентація книги у бібліотеці ім. Рериха. В наступні місяці відбувся ще ряд презентацій: у Києві, Дніпропетровську, Вінниці. Гагарін і Барселона опинились у переліку видань-претендентів на відзнаку «Найкраща книга року» за версією BBC 2013[23]. Завдяки співпраці з Чеською асоціацією україністів книга була представлена також у Празі в рамках показу згаданого вище фільму «Київський потоп»[24]. Взимку 2017 року київський Молодий театр поставив спектакль на основі шести сучасних українських прозових творів. Серед них (поруч із творами Винничука, Жадана, Дереша і Кононенко) було й оповідання Горового Гагарін і Барселона, воно ж дало назву цілому спектаклю[25].

За рік на 21-му Форумі була представлена п’ята книга Руслана Горового “Ген воїна”. Як і минулого року, презентацію в Львівській копальні кави супроводжував перфоманс. Нову книгу підготувало видавництво «Кальварія», ілюстрував відомий художник Андрій Єрмоленко. Книга вміщає чотири твори, один з яких присвячений долі льотчика-учасника АТО. Оповідання Нижче неба характеризували як розповідь про війну без пафосу. Дія ще одного твору — фантастичної повісті Ген воїна повертає читачів до Зони відчуження та розгортається на тлі спільної російсько-української військової операції, що обертається відкритим протистоянням; на презентації книги в Києві Борис Захаров назвав цю історію написану кілька років тому «передбаченням нинішньої війни»[26]. Петро Мацкевич, засновник видавництва «Кальварія» зауважив, що принаймні дві речі, включно з повістю “Ген воїна”, мали б бути романами.

26 серпня видавництво «Кальварія» оголосило про вихід нової книги Руслана Горового — “Казки на ніч”. Це збірка коротких есеїв та оповідань, які автор щодня викладав на своїй сторінці у мережі facebook. Обкладинка книги створена Андрієм Єрмоленком. Була представлена на Форумі видавців 2015. У лютому 2016 доповнені новими історіями “Казки на ніч” виходять у бібліотечці Клубу сімейного дозвілля.

В 2015 році завершилась співпраця Горового з видавництвом «Кальварія»; була презентована збірка “13 оповідань, або Те, повз що ми проходимо не помічаючи”, надрукована видавництвом «Віват» у серії інтелектуальної художньої літератури «Вітражі»

2016 року Руслан Горовий став одним із засновників видавництва «ТаТиШо». Первістком новоутвореного видавництва стала його восьма збірка “40 …або чому чуваки не святкують”; представлена 16 вересня на Форумі видавців[29] книга заявлена в довгому списку претендентів на звання Книга року ВВС-2016[30]. Обкладинка виконана Надією Антонець у техніці ассамбляж, назва та структура збірки, зміст деяких оповідань — все це мало б наштовхувати на думку про автобіографічний характер книги. Про створення “40 …або чому чуваки не святкують” автор розповів так:

Події останніх років сильно вдарили по кожному, хто має очі і вуха. Моє 40-річчя з усім цим збіглося. Зазвичай письменники — такі люди, що уважно слухають, пропускають все навколо крізь себе і, зрештою, формують у щось. Так і зі мною. Каша в голові варилася, варилася і зварилася, тобто поступово оформилася в текст[31].

Кожна з десяти історій укорінена в нашій дійсності, пов’язана з широким колом осіб в оточенні Руслана Горового, дехто з них прямо згадається автором у анотації та виступах. У своїй рецензії до збірки Ольга Герасим’юк пише:

Нічого веселого чи смішного. Нічого однозначно доброго й щасливого… Часто хочеться заревіть… І часто — від того, що там немає позерства, декорацій, від того, що там описані ті — кого ти знаєш у цьому, ненаписаному житті, і саме такими, без прикрас, ти їх знаєш[32].

Друга книжка Руслана Володимировича в видавництві «ТаТиШо» з’явилася в вересні 2017 року. “1000 і 1 ніч війни” вийшла з присвятою Данилові Дідіку, 15-річному хлопцеві загиблому внаслідок теракту під час маршу єдності в Харкові 22 лютого 2015 року. Презентації книги відбулись або заплановані в Києві, Харкові[33] та Львові.

В квітні 2018 в складі об’єднання Якздрасті Руслан Горовий і Людмила Горова відвідали ряд міст України з презентаціями книги-антології цього об’єднання[34].

Після вирішення юридичних питань з Кальварією були перевидані раніші книжки Горового. У травні 2018 року відбулася презентація книжки “Конотоп Земля Легенд” виданої «ТаТиШо». Тексти цієї книжки, як і Казки на ніч, вперше з’явились на сторінці facebook автора з хештегом #КонотопЗемляЛегенд. Особливістю цієї збірки стане одночасне видання друкованої та аудіо- книг.

В грудні 2018-го в співпраці з видавництвом «Люта справа» вийшла друком нова книжка “Усі ми родом не з Києва”. Збірка складена переважно з гумористичних новел, певним чином продовжує оповіді з попередньої книги, розширюючи географію на десятки інших українських містечок. Це книжка-картинка, зображення для неї зробив художник із Харкова, Нікіта Тітов. Анонсується також вихід аудіокниги, записаної в співпраці з багатьма відомими діячами української естради[35].

Навесні 2019 київський експериментальний театр Золоті Ворота анонсував створену Горовим і Татусею Бо п’єсу з назвою “Бери од жизні всьо”

Твори

  • Таран — Харків: Фоліо, 2002
  • Країна «У» — Харків: Права людини, 2008
  • Buenos dias, chica — Харків: Права людини, 2011
  • Гагарін і Барселона — Львів: Кальварія, 2013
  • Ген воїна — Львів: Кальварія, 2014
  • Казки на ніч. Оповідки — Львів: Кальварія, 2015
  • 13 оповідань, або Те, повз що ми проходимо не помічаючи — Харків: Віват, 2015
  • Казки на ніч — Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016
  • 40 …або чому чуваки не святкують — Київ: ТаТиШо, 2016
  • 1000 і 1 Ніч війни — Київ: ТаТиШо, 2017
  • Конотоп Земля Легенд — Київ: ТаТиШо, 2018
  • Усі ми не з Києва— Київ: Люта справа і ТаТиШо, 2018.